Partner: Logo KobietaXL.pl

 Wysoka efektywność zabiegu oraz jego bezpieczeństwo przyczyniły się do tego, że obecnie osocze bogatopłytkowe to niezwykle popularny zabieg anti - aging. O tym, jakie zastosowanie znajduje osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej porozmawiam z ekspertem medycyny estetycznej dr Ewą Kopycińską.

 

- Osocze bogatopłytkowe to preparat inny niż wszystkie. Nie powstaje w laboratorium kosmetycznym, ale pozyskiwany jest z krwi pobranej od pacjenta. Czy to dlatego preparat ten jest taki bezpieczny?

 Fakt, iż osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z krwi pacjenta sprawia, że jest to preparat bezpieczny, a jednocześnie - niezwykle bezpieczny. Odpowiednie spreparowanie próbki krwi na drodze jej odwirowania, pozwala uzyskać wysoką koncentrację płytek krwi, komórek macierzystych oraz czynników wzrostu. Skóra ostrzykiwana jest zatem całkowicie naturalnym preparatem, który nie generuje podrażnień skóry ani alergii, zatem wyeliminowanie zostaje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jednocześnie - osocze bogatopłytkowe dostarcza najcenniejszych związków o ogromnym potencjale regeneracyjnym. Dzięki temu każdy zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego poprawia zauważalnie wygląd skóry. Zabieg działa na zasadzie aktywowania płytek krwi oraz nasilenia syntezy czynników wzrostu. W efekcie pobudzona zostaje aktywność fibroblastów i nasilona zostaje synteza włókien kolagenowych. Ponadto aktywowane zostają procesy angioneogenezy, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych, co skutkuje lepszym dotlenieniem i odżywieniem komórek.

 

- Czym różni się osocze bogatopłytkowe od fibryny?

  Fibryna także pozyskiwana jest z krwi pacjenta i znajduje zastosowanie w gabinetach medycyny estetycznej. Różnica między preparatem fibrynowym a osoczem bogatopłytkowym sprowadza się do obecności białka fibryny. Białko to tworzy trójwymiarową sieć, co skutkuje stopniowym, powolnym uwalnianiem związków aktywnych. Dzięki temu preparaty fibryny działają znacznie dłużej i znajdują zastosowanie przede wszystkim w zabiegach wymagających długotrwałej regeneracji oraz uzupełnienia ubytków tkanek. Fibryna sprawdza się w zabiegach wygładzania głębokich zmarszczek, blizn potrądzikowych.

 

- Jakie są wskazania do wykonania wampirzego liftingu?

  Osocze bogatopłytkowe https://drkopycinska.krakow.pl/zabiegi/osocze-bogatoplytkowe-fibryna/ stosowane jest w celu odmłodzenia skóry twarzy, szyi i dekoltu, a także dłoni. Zabiegowi idealnie poddaje się skóra pokryta zmarszczkami, wiotka, pozbawiona kolorytu i blasku, dotknięta problemem przebarwień. To nie jedyne zastosowanie osocza bogatopłytkowego - tego typu terapia doskonale sprawdza się w terapii wszelkiego rodzaju blizn - rozstępów, blizn po oparzeniach, blizn potrądzikowych czy blizn pooperacyjnych. Osocze bogatopłytkowe zastosowane na świeże blizny wspomaga ich gojenie się, co pozwala na ograniczenie powstania tkanki bliznowatej, która cechuje się nieprawidłową strukturą skóry. Z kolei ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym utrwalonych blizn pozwala na zredukowanie ich widoczności, wygładzenie ich powierzchni i wyrównanie kolorytu tkanki. Osocze znalazło także zastosowanie w terapii trychologicznej, czyli leczeniu łysienia o rozmaitym podłożu. Ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym umożliwia aktywowanie mieszków włosowych, co ogranicza nadmierne wypadanie włosów, a także stymuluje ich wzrost.

 

- Czy zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego zawsze wygląda tak samo?

  Schemat zabiegu z osoczem bogatopłytkowym jest taki sam bez względu na cel zabiegu. W pierwszym etapie pobierana jest próbka krwi, z której po odwirowaniu pozyskiwane jest osocze bogatopłytkowe. Pobierane są 2 - 3 probówki krwi, z których uzyskać można około 3 - 4 ml osocza bogatopłytkowego. W kolejnym etapie koncentrat płytek krwi wprowadzany jest w głąb skóry przy pomocy cieniutkiej igły. Dwie najważniejsze techniki iniekjci to nappage oraz technika grudkowa. Technika nappage to powierzchniowe iniekcje osocza bogatopłytkowego, wymagająca wykonania licznych mikronakłuć, natomiast w technice grudkowej wykonywane są mniejsze liczby wkłuć, podczas których wprowadzane są jednorazowo większe objętości osocza. Zabiegowi nie towarzyszy znaczna bolesność, ale osoby o niskim progu bólu mogą poprosić o znieczulenie miejscowe. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, jednak objaw ten ustępuje samoistnie w przeciągu 1 - 2 dni. Skóra może się ponadto delikatnie łuszczyć.

 

- Kiedy można zauważyć efekty zabiegu? I jak długo utrzymuje się ten efekt?

  Efekty zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego są naprawdę spektakularne. Skóra odzyskuje witalność, zmarszczki zostają wygładzone, możliwe jest zredukowanie przebarwień oraz rozstępów. Skóra staje się gęstsza i ujędrniona, zostaje przywrócona jej prawidłowa struktura. A efektem wykorzystania osocza bogatopłytkowego w leczeniu łysienia jest kompleksowe wzmocnienie włosów oraz zagęszczenie fryzury. Pierwsze efekty zabiegu zauważalne są już po pierwszej wizycie w gabinecie medycyny estetycznej, a dla uzyskania jak najlepszego efektu warto jest powtórzyć zabieg 3 - 4 razy, najlepiej w odstępach kilku tygodni. Efekty zabiegu utrzymują się przez kilkanaście miesięcy, co jest efektem zaawansowanego remodelingu skóry. Aby podtrzymać efekty zabiegu warto raz do roku wykonać serię kilku zabiegów.

 

- Czy istnieją jakieś specjalne zalecenia pozabiegowe?

  Zabieg z osoczem bogatopłytkowym wymaga wykonania iniekcji skóry, zatem po zabiegu najważniejsze jest utrzymanie skóry w czystości. Ma to na celu zapobiegnięcie infekcjom skóry. W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu, czyli w czasie gojenia się skóry należy unikać ekspozycji na słońce, a także korzystania z sauny czy basenu. Natomiast przez cztery tygodnie po zabiegu konieczne jest stosowanie ochrony anty UV.

 

- Na koniec wspomnijmy jeszcze o przeciwwskazaniach do zabiegu. Kto nie może poddać się iniekcjom osocza bogatopłytkowego?

 Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem jest obecność jakichkolwiek infekcji czy stanów zapalnych skóry na obszarze mającym być poddanym zabiegowi. Ostrzykiwanie skóry niewskazane jest ponadto u osób stosujących leki mogące zaburzać krzepliwość krwi, np. aspirynę lub u osób dotkniętych zaburzeniami krzepnięcia o innym podłożu. Zabieg nie jest przeznaczony dla chorych na nowotwory lub schorzenia autoimmunologiczne.

Artykuł powstał we współpracy z https://neonia.com.pl/

Tagi:

medycyna estetyczna ,  wampirzy lifting , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót