Partner: Logo KobietaXL.pl

Skąd się biorą zaskórniki na plecach?

Zaskórniki na plecach, ale i twarzy powstają wtedy, kiedy gruczoły łojowe produkują zbyt duże ilości sebum, które w połączeniu z martwym, zrogowaciałym naskórkiem zatykają pory. Mogą być więc spowodowane przez nieodpowiednią pielęgnację, zaburzenia hormonalne, stres czy niewłaściwą dietę.

Wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników — zamknięte i otwarte. Te pierwsze przyjmują postać niewielkich, jasnych grudek które, zwłaszcza jeżeli problem nie jest nasilony, widoczne są dopiero po napięciu skóry. Otwarte z kolei to charakterystyczne, ciemne kropki, nazywane również wągrami.

Zaskórniki na plecach a właściwe oczyszczanie skóry

Zaskórniki na plecach, twarzy i innych częściach ciała są spowodowane przez gromadzące się sebum i martwe komórki naskórka. W walce z tym niedoskonałościami bardzo istotne jest więc właściwe oczyszczanie skóry. Dlatego zmienione obszary należy myć po każdym wysiłku, a także rano i wieczorem.

W tym celu warto używać żeli pod prysznic, które zawierają w swoim składzie substancje aktywne takie jak na przykład kwas salicylowy. Należy też regularnie złuszczać martwy naskórek, stosując peelingi. Jeżeli nie obserwujemy zmian zapalnych, wówczas możemy sięgnąć po produkty mechaniczne, w przeciwnym wypadku lepiej postawić na peeling enzymatyczny.

Zaskórniki na plecach a odpowiednia pielęgnacja

Zaskórniki na plecach i twarzy mogą pojawić się wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Bardzo często do zaostrzenia tych zmian dochodzi wtedy, kiedy nasza skóra jest przesuszona i nie dostarczamy jej wystarczającej dawki nawilżenia. Wówczas zaczyna produkować większe ilości łoju blokującego ujścia gruczołów łojowych.

Dlatego w pielęgnacji warto postawić na krem z ceramidami i kwasem hialuronowym. Produkt taki z jednej strony nawilża skórę, a z drugiej działa okluzyjnie, dzięki czemu zapobiega utracie wody z głębszych warstw naskórka. Pomaga też odbudować warstwę hydrolipidową skóry, która chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Zaskórniki na plecach a dieta

Poza wdrożeniem odpowiedniej pielęgnacji warto zastanowić się, czy nasza dieta nie powoduje nasilenia zaskórników na plecach. Jedną z przyczyn powstawania niedoskonałości są gazowane napoje, fast foody, żywność wysokoprzetworzona, słodycze, słone przekąski, konserwanty i sztuczne barwniki. Dlatego najlepiej całkowicie wyeliminować je ze swojego jadłospisu.

Dieta pomocna w walce z zaskórnikami powinna obfitować w świeże warzywa i owoce, które dostarczą nam cennych witamin i minerałów. Warto sięgnąć również po chude mięso, pieczywo pełnoziarniste, jaja, ryby czy orzechy.

Domowe sposoby na zaskórniki na plecach

Wśród najpopularniejszych domowych sposobów na zaskórniki na plecach wymienia się tzw. parówkę. Obszar zmieniony chorobowo należy wystawić na działanie ciepłej pary przez 15-20 minut, która oczyści pory z zanieczyszczeń. Można spróbować również domowej maseczki peel-off z ubitych białek jaja, a także żelatyny.

Profesjonalne zabiegi na zaskórniki na plecach

Jeżeli problem zaskórników na plecach jest nasilony, wówczas warto udać się do dermatologa lub kosmetologa. Lekarz dobierze farmakoterapię lub środki do miejscowego stosowania takie jak maści czy żele. Kosmetolog z kolei zaproponuje nam skuteczny zabieg. Wśród technik wykorzystywanych w walce z wągrami wymienia się mikrodermabrazję, dermabrazję, a także peelingi chemiczne.

 

Tagi:

zaskórniki ,  zdrowie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót