Partner: Logo KobietaXL.pl

Mięśnie napinają się, serce i oddech przyspieszają: to typowe oznaki stresu. Stres może być dobry w niektórych sytuacjach - na przykład, może pomóc wykonać terminowe zadanie lub bardziej skupić się na egzaminie lub prezentacji. Ale w nadmiarze - jeżeli doświadczasz go zbyt często – powiedzmy codziennie w drodze do pracy, mówimy już o chronicznym stresie. A on może bardzo odbić się na Twoim ogólnym zdrowiu i funkcjonowaniu różnych organów.

Reakcja organizmu na stres to walka albo wycofanie się: hormony przygotowują Twoje ciało albo na walkę z zagrożeniem albo na ucieczkę przed nim. Hormony to substancje chemiczne, które nakazują pewnym częściom ciała podjęcie akcji. Nadnercza wytwarzają te, które pomagają organizmowi przygotować się do walki lub uchronić przed niebezpieczeństwem (adrenalina, noradrenalina, kortyzol). Kiedy utrzymują się przez dłuższy czas na wysokim poziomie, mogą osłabiać kości i układ odpornościowy, zakłócać twój sen i pozbawić sił.

Jakie jeszcze skutki wywołuje przewlekły stres?

Bóle brzucha

"Motyle" to jedno, ale jeśli jesteś naprawdę zestresowana, możesz odczuwać mdłości i ból brzucha. Jest to naturalne, ponieważ organizm może spowolnić lub zatrzymać trawienie po to, by ciało mogło walczyć ze stresem.


Problem w toalecie

Jeśli stres zamyka układ trawienny zbyt często, może powodować biegunkę lub zaparcia i wpływać na zdolność organizmu do przyswajania składników odżywczych. Wydaje się także, że istnieje związek między stresem i zespołem nadwrażliwości jelita grubego, co może powodować opisane powyżej objawy.


Zgaga i refluks kwasowy

Ludzie w stresie więcej jedzą, także niezdrowej żywności. Zapewne też piją więcej alkoholu i częściej palą. Wszystko to może prowadzić do zgagi i refluksu żołądkowego (gdy kwasy żołądkowe podchodzą do przełyku). Nieleczone, mogą powodować owrzodzenia.


Bóle głowy

Gdy jesteś zestresowana, mięśnie głowy, szyi i ramion zwierają się. To może prowadzić do bólów głowy i migreny. Techniki relaksacyjne mogą pomóc zmniejszyć stres, jak również częstotliwość bólów głowy.


Miesiączka

Stres może rozregulować cykl kobiety, powodować zatrzymanie miesiączki lub bolesny przebieg. Może również wzmagać zespół napięcia przedmiesiączkowego: wahania nastroju i nieprzyjemne skurcze, które niektóre kobiety odczuwają przed okresem.


Zmniejszone pożądanie seksualne

Stres sprawia, że i mężczyźni i kobiety są mniej zainteresowany seksem, ale szczególnie u mężczyzny przewlekły stres może spowodować poważne problemy w sypialni. Może prowadzić do zaburzeń erekcji i wpływać na plemniki – to ile mężczyzna ich produkuje i jaka jest ich jakość.


Problemy z oddychaniem

Gdy jesteś zestresowana, oddychasz mocniej i szybciej, co może stanowić problem w przypadku takich chorób jak astma czy jak rozedma płuc, które sprawiają, że ​​trudno jest dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do płuc.


Kłopoty sercowe

Hormony, które dostają się do ustroju, kiedy jesteś zestresowana,  jeśli pozostają na wysokim poziomie mogą być złe dla serca. Mogą podnosić ciśnienie krwi i w rezultacie prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Mogą też spowodować zapalenie naczyń krwionośnych, które dostarczają krew do mięśnia sercowego, co również może być przyczyną zawału serca.


Cukrzyca

Kiedy jesteś zestresowana, twoje wątroba uwalnia glukozę - rodzaj cukru - do krwi, aby napędzać swoją reakcję walki lub ucieczki. To może prowadzić do cukrzycy, jeśli masz nadwagę lub jesteś w grupie ryzyka z innych powodów. Ale radzenie sobie ze stresem może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi.

Jak sobie radzić?

Wystarczy 30 minut dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej, takiej jak energiczny spacer lub pływanie, by polepszyć sobie nastrój i ograniczyć wpływ stresu na organizm. A jeśli zrobisz to na powietrzu i w słońcu, możesz poczuć się nawet dużo lepiej. Co ciekawe, wykazano, że można również obniżyć poziom stresu, jeśli myślimy częściej o innych osobach. W jednym z badań, stwierdzono, że ludzie, którzy robili dobre rzeczy dla przyjaciół i rodziny w trudnych czasach mieli mniej problemów zdrowotnych niż ci, którzy nie angażowali się.

Tagi:

stres ,  reakcja na stres ,  zdrowotne skutki chronicznego stresu , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót