Partner: Logo KobietaXL.pl

Kiedy 25 letni student Boise State University zrezygnował z alkoholi, nie musiał tego robić. Nie miał konfliktów z prawem, nie zawalał egzaminów. Chciał sprawdzić, jak to wpłynie na jego zdrowie i zwyczajnie, czy będzie umiał przestać pić. Miał nie pić miesiąc, ale czuł się tak dobrze, że postanowił abstynencję przedłużyć o następne tygodnie.

 

Kiedy znowu sięgnął po piwo, zrozumiał korzyści, jakie miał po dwóch miesiącach abstynencji.

- Byłem bardziej świadomy, nie upijałem się, zwyczajnie miałem lepszy osąd sytuacji – stwierdził.

 

Zainspirowała do akcja, która zaczęła się w Wielkiej Brytanii w 2012 roku. Nazywa się Dry January, czyli Trzeźwy Styczeń. Kampania skierowana jest do wszystkich, którzy chcą zrozumieć społeczne skutki picia. W 2016 roku wzięło w niej udział 2 miliony osób

 

Akcja weszła też do USA, zaczęły brać w niej udział różne sławne osoby. Len Horowitz, internista z Nowego Jorku mówi, że już dziś widzi korzyści, jakie jego pacjenci odnieśli rzucając alkohol nawet na krótko.

 

- Chudną, bo jeden kieliszek wina to 200 kalorii – powiedział dla Web MD. - Lepiej śpią, zmieniają nawet relacje społeczne.

 

Eksperci są zdania, że takie przerwy pozwalają na zresetowanie swoich relacji z alkoholem i sprawdzenie, jak na nas działa. Generalnie od rozpoczęcia picia nałogowego mija 5 do 8 lat zanim alkoholik osiągnie dno. Taki miesięczny test pozwala zainteresowanym na szybką diagnozę własnego stanu, czy mają czy nie mają problemu z alkoholem.

 

30 dni to czas, który może zmienić drogę w życiu, czas, w którym naprawdę wiele można zmienić i uciec od nałogu, jeśli ktoś ma taki problem, bo jest w stanie go zrozumieć.

 

Uczestnicy akcji podkreślali przede wszystkim fakt, że nawet jeśli po miesiącu sięgnęli po kieliszek, to pili mniej. Poza tym zamieniali jedno przyzwyczajenia na drugie.

- Dwie, trzy, czasami cztery lampki wina po kolacji zamieniłam na spacer – wyznała pewna kobieta. - zaczęłam też ćwiczyć. Mąż nie pił razem ze mną, schudł. Ja zaczęłam pisać książkę, on założył radio internetowe. Nie jesteśmy uzależnieni, a alkohol tyle nam zabrał!

 

Niektórzy opisywali swoje pierwsze dni abstynencji jako trudne – niepokój, kłopoty ze snem, poddenerwowanie. Potem jednak przychodziło ukojenie, zupełnie inna jakość snu, zwiększa się ilość energii i pojawiają duże oszczędności!

 

Lekarze podkreślają, że alkohol niestety zdrowy nie jest. Choroby serca, trzustki, mózgu, niektóre nowotwory mają związek z jego używaniem. Najbardziej cierpi wątroba, która musi filtrować toksyny. Ciągłe picie prowadzi często do marskości lub alkoholowego stłuszczenia wątroby, o czym wciąż za mało się mówi.

 

Naukowcy z Londynu zrobili badania u ludzi, którzy uważali się za normalnie pijących i wzięli udział w Dry January.

 

Co się okazało? Ryzyko otłuszczenia wątroby spadło o 15 procent, spadł poziom cukru o 16 procent, a cholesterolu o 5 procent. Wszyscy schudli. Jedynym minusem okazały się… kontakty społeczne. Bo zdecydowana większość pije, a rozmowy i spotkania z podpitymi osobami przestały być interesujące.

 

To też jednak jest czynnikiem, który uświadamia rolę alkoholu w życiu – podkreślili naukowcy. Zwykliśmy dzielić świat na alkoholików – i nie alkoholików, a to wcale tak nie jest. Okazuje się, że nawet osoby, które nie są uzależnione mają z alkoholem swoisty problem. 30 dni odwyku uświadamia im, jak to jest żyć bez alkoholu i jakie to daje korzyści. Wybór należy do nich.

 

A Wy? Umiecie przestać pić przez 30 dni?

 

źródło WebMD

 

Czytaj Czy jesteś dobrze funkcjonującym alkoholikiem?

Tagi:

uzależnienie ,  alkohol ,  picie ,  alkoholik ,  alkoholiczka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót