Partner: Logo KobietaXL.pl

Tęczowy krzyż na szyi papieża to symbol Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej. Tęczowa flaga powiewająca w rękach Franciszka to jedynie fotomontaż, tak naprawdę trzymał on flagę argentyńską. Jedna z portugalskich stron już 2016 roku pokazała dokładnie, jak zmieniono oryginalne zdjęcie.

 

Te i inne manipulacje dotyczące czy zdjęć czy symboliki mają na celu pokazanie, że kościół zmienia swój stosunek do LGBT. Tymczasem doktryna w tej kwestii jest stała – kościół nie wyklucza ze wspólnoty osób homoseksualnych, ale zaleca im wstrzemięźliwość, bo związki takie są sprzeczne z prawem naturalnym. Niewątpliwie papież podkreśla też to, że należy unikać jakiejkolwiek dyskryminacji.

Łatwo jednak wprowadzać w błąd tych, którzy nie wiedzą jaka jest różnica pomiędzy symbolem biblijnej tęczy a flagą środowisk LGBT. Biblia mówi, że tęcza pojawiła się na niebie po potopie, kiedy Bóg zawarł przymierze z Noem. Ten łuk jest symbolem pokoju i harmonii, ale również ostrzeżeniem, że nie należy łamać praw naturalnych. Biblijna tęcza ma siedem kolorów, tak jak to jest w naturze, czerwony kolor jest zawsze na górze.

Tęcza inspirowała nie tylko chrześcijan. W wierzeniach skandynawskich tęcza to niebiański most, świetlista ścieżka, w Japonii pływając most niebios. W mitologii nordyckiej tęcza służyła do przeprowadzania zabitych w walce na drugą stronę. To z siedmiokolorowej tęczy Budda zstępuje na ziemię, żydzi siedem kolorów tęczy zamienili w siedem przepisów: sześć zakazów: bałwochwalstwa, bluźnierstwa, kazirodztwa, rabunku, morderstwa i spożywania krwi lub ciał okaleczonych, ale jeszcze żywych zwierząt i nakaz szacunku dla prawa i porządku publicznego.

W mitologii greckiej tęcza to ścieżka, po której bogini Iris wędruje nosząc wiadomości dla bogów i ludzi. Stąd w wielu językach nazwa tęczy pochodzi od imienia bogini – łuk Iris.

 

Tęcza nie zawsze była jednak zwiastunem dobrej nowiny. Dla pigmejów jest to niebezpieczny wąż na niebie, dla Inków jest to korona z piór Illapy, boga piorunów i deszczu, a sam Illapa jest uważany za istotę okrutną i drażliwą. Dla większości jednak tęcza to zwiastun dobrej zmiany i nadziei.

 

Kolory tęczy zawsze pojawiają się w tej samej kolejności i każdy z nich ma swoje znaczenie dla tych, którzy wierzą w symbolikę i moc kolorów:

 

Czerwony: symbolizuje pasję, miłość i życie.

Pomarańczowy: to kolor, który pomaga przekazywać pozytywną energię, co oznacza dobrobyt, witalność, entuzjazm i radość.

Żółty: wyraża radość, szczęście, to kolor, który inspiruje.

Zielony: to kolor, który pokazuje nadzieję, spokój, równowagę, zdrowie, witalność i pewność siebie, z drugiej strony symbolizuje naturę, wzrost, odnowę i spełnienie.

Niebieski: reprezentuje spokój, spokój, harmonię i duchowy spokój.

Indygo: to kolor, który przekazuje szczerość, szacunek, indywidualność, symbolizuje także fantazje i sny.

Fiolet: to kolor związany ze światem duchowym i magicznym, zapewnia oczyszczenie ciała i umysłu, to także kolor, który łączy się ze spokojem i poszukiwaniem wewnętrznej równowagi.

Biblijna tęcza składa się z tych siedmiu barw, ułożonych właśnie w takiej kolejności. Tymczasem tęczowa flaga LGBT została zaprojektowana przez Gilberta Bakera w 1978 roku jako symbol równouprawnienia osób LBGT. Miała wówczas osiem kolorów, użyto jej po raz pierwszy na  Paradzie Dnia Wolności Gejowskiej (Gay Freedom Day Parade) w San Francisco 25 czerwca 1978 roku. Niebawem zniknął z niej kolor różowy z prozaicznej przyczyny – był kłopot z dokupieniem tkaniny w tym kolorze. Potem zniknął kolor indygo i od 1979 roku flaga LGBT składa się z sześciu pasów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy.

To podobieństwo do biblijnej tęczy sprawia, że oba symbole są często mylone, łatwo też w tej sytuacji dokonywać różnych manipulacji.

Tagi:

kościół ,  tęcza ,  LGBT , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót