Partner: Logo KobietaXL.pl

Dlaczego boimy się prosić o pomoc? W świecie mody na sukces, taka prośba kojarzy się często z tym, że ktoś jest słaby, nie potrafi sam rozwiązywać swoich problemów. Boimy się też odmowy, bo będziemy czuć się odrzuceni.

Egocentryzm, duma, niska samoocena, to z drugiej strony najczęściej występujące cechy, które wstrzymują przed proszeniem o pomoc. Pamiętaj, że to właśnie ci, którzy nie umieją prosić o pomoc, są z reguły najmniej pewni siebie.


 Z drugiej strony są też jednak ludzie, którzy pomoc innych traktują jako obowiązek wobec siebie i taka postawa zniechęca do wyciągania ręki. 



Warto więc wiedzieć, jak i kiedy prosić innych o wsparcie.


1. Zastanów się, czy warto prosić o przysługę

Kiedy poprosisz kogoś o pomoc, zanim to zrobisz, oceń, czy jest to naprawdę konieczne. Pamiętaj, by nie nadużywać ludzkiej dobroci, nie prosić o pomoc w sytuacjach, które wynikają ze zwykłej wygody czy lenistwa. Taka postawa może sprawić, że ludzie nie będą traktować cię poważnie wtedy, kiedy potrzebujesz czegoś naprawdę.


2. Wybierz odpowiednią osobę

Zastanów się dobrze, kto może ci pomóc w konkretnej sytuacji. Na przykład twoja siostra może pomóc ci w problemie emocjonalnym, ponieważ jest dobrym doradcą, podczas gdy twój kuzyn może pomóc ci w problemie, który masz z samochodem. Jeśli źle wybierzesz adresata prośby, możesz czuć rozczarowanie, a nie będzie to jego wina.



3. Pogódź się z odmową

Czasami ktoś nie może pomóc, albo zwyczajnie nie chce. W obliczu odrzucenia musisz użyć swojej inteligencji emocjonalnej i nie reagować złością, złością, rozczarowaniem czy pogardą. Pomyśl wtedy, że zawsze znajdzie się ktoś inny, chętny do pomocy.


4. Poproś o pomoc we właściwym czasie

Pamiętaj, że osoba, którą chcesz prosić o pomoc, też ma swoje problemy. Sprawdź, czy przychodzisz do niej w dogodnym dla niej czasie, czy dzwonisz, kiedy może rozmawiać. 


5. Bądź świadomy swojego werbalnego i niewerbalnego języka

Komunikacja niewerbalna jest często nawet ważniejsza niż słowa, które wypowiadamy. Dlatego zwracaj uwagę na sposób, w jaki się komunikujesz. Mów, patrząc na twarz tej osoby, bądź miły, kiedy mówisz i używaj gestów zgodnych z tym, co mówisz. Używaj prostych komunikatów, nie owijaj w bawełnę.


 

6. Bądź wdzięczny

Okaż swoje uznanie i wdzięczność w przypadku otrzymania pomocy. Pamiętaj, że masz dług wobec takiej osoby i jeśli ona kiedykolwiek o coś poprosi, jesteś zobligowany do udzielenia jej wsparcia.


 

 źróðło https://ellashablan.com/como-pedir-ayuda/


Tagi:

pomoc ,  psychologia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót