Partner: Logo KobietaXL.pl

Decyzja o sprzedaży ellaOne bez recepty została podjęta przez Komisję Europejską, która w procedurze centralnej wydała nowe pozwolenie na sprzedaż tabletek na terenie całej Unii Europejskiej, zmieniając kategorię ich dostępności.
Preparat ellaOne, stosowany jako tzw. antykoncepcja awaryjna nawet 5 dni po stosunku płciowym, może być sprzedawany bez recepty na terenie Unii Europejskiej – zdecydowała Komisja Europejska, opierając się na opinii Europejskiej Agencji Leków (EMA).
W przypadku tego typu środków czas dostępu do tabletek odgrywa istotną rolę – preparat ma największą skuteczność, gdy zażyje się go 24 godziny po stosunku. Rezygnacja z recept ma umożliwić kobietom szybszy dostęp do pigułek, a więc zwiększyć ich skuteczność.
Zdaniem EMA pigułki ellaOne mogą być stosowane bezpiecznie i skutecznie bez recepty.
W Polsce pigułka „dzień po” dostępna jest dla osób od 15. roku życia. Jeszcze jest dostępna, bo minister zdrowia Konstanty Radziwiłł już zapowiedział zmiany. Niebawem pigułkę można będzie kupić wyłącznie na receptę.

 

Co to oznacza w praktyce? Kontrolę nad kobiecymi macicami. Upokorzenie, stres i proszenie lekarzy o świstek papieru. Wyprawy nocą na szpitalne izby przyjęć, wystawanie w kolejce albo płacenie w prywatnych gabinetach. Powód? 

– EllaOne to środek antykoncepcji awaryjnej, który opóźnia jajeczkowanie, a więc uniemożliwia zapłodnienie. Jeżeli dojdzie jednak do zapłodnienia, tabletka nie powoduje przerwania ciąży, nie ma zatem wpływu na jej przebieg – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, endokrynolog i seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety i Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Potwierdzają to dane Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Od kiedy ellaOne została w krajach Unii Europejskiej dopuszczona do sprzedaży jako lek wydawany bez recepty, odnotowano przeszło 560 ciąż, do których doszło, mimo że kobiety przyjęły pigułkę. - czytamy w artykule na ten temat.

 

Decyzja ministra zdrowia to kolejne ograniczanie praw kobiet w Polsce. 

Magdalena Gorostiza

Tagi:

aborcja ,  ciąża ,  antykoncepcja ,  kobieta ,  pigułka dzień po ,  ElleOne ,  prawo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót