Partner: Logo KobietaXL.pl

Odporność psychiczna daje dużą przewagę, szczególnie teraz, w trudnych czasach. Dlatego warto wyrabiać w sobie pewne nawyki, które pomogą nam zdecydowanie łatwiej znosić stresowe sytuacje, zarówno w domu jak i w pracy. Oto sześć cech ludzi silnych psychicznie: 

 

 

1.Mają dobrą samoocenę

Dobra samoocena daje pewność siebie. Jeśli znamy swoje wady i zalety, wiemy, co umiemy robić i w czym jesteśmy mocni. To pomaga bardzo w pracy. Osoby mające dobrą samoocenę podejmują się zadań, którym umieją sprostać, potrafią też zakomunikować, że dany projekt może nie wyjść. Nie opierają swojego życia na opiniach innych ludzi na ten temat i nie szukają aprobaty czy akceptacji dla decyzji, które podejmują.

 

2. Mają poczucie humoru

Ludzie silni psychicznie umieją żartować i przede wszystkim śmiać się sami z siebie. Jeśli to potrafisz, to znak, że masz do siebie odpowiedni dystans i świadomość, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, która sprawiła, że wypadliśmy śmiesznie.

Aby rozwinąć w sobie tę cechę, należy przestać do wszystkiego podchodzić z ogromną powagą. Szczególnie zaś do własnej osoby.

 

 

3. Umieją powiedzenia „Nie!”

To bardzo ważna umiejętność. Są sytuacje, w których należy umieć odmówić. Dotyczą one zarówno pracy, przyjaźni jak i życia rodzinnego.

 

 

4.Pracują ile trzeba

Ludzi silni psychicznie doskonale wiedza, że bez pracy trudno osiągnąć sukces. Umieją ciężko pracować. Ale też nie poddają się presji z zewnątrz i nie popadają w pracoholizm. Znają balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem, potrafią z czystym sumieniem oddawać się też lenistwu. Nie są owładnięci myślami, że to strata czasu, bo „cały czas należy coś konstruktywnego robić”.

 

 

5. Nie poddają się emocjom innych

Ludzie silni psychicznie nie ulegają emocjom innym. Wyrabiają sobie swoją opinię na podstawie dostępnych i sprawdzonych informacji, potrafią rozpoznać fake newsy, nie uznają teorii spiskowych. W trudnych sytuacjach w domu czy w pracy szukają logicznych argumentów i nie dają się wpędzać w gierki emocjonalne.

 

 

6. Kontrolują własne emocje

W sytuacjach stresowych nie podnoszą głosu, nie obrażają innych osób, nie histeryzują. Samokontrola pomaga zachować równowagę zachować wewnętrzny i zewnętrzny spokój. Umiarkowane reakcje w odpowiedzi na irytujące sytuacje, takie jak niecierpliwość lub krzyki innych, pozwalają opanować konflikt i szybciej go rozwiązać.

Tagi:

samoocena ,  psychika ,  silna psychika , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót