Partner: Logo KobietaXL.pl

Nasze społeczeństwo wyraża wysokie poparcie dla osób z autyzmem – większość Polaków nie miałaby najmniejszego problemu
z zaakceptowaniem osoby autystycznej jako współtowarzysza zabaw własnego dziecka, sąsiada lub współpracownika. Z drugiej strony prawo do małżeństwa oraz posiadania dzieci budzi wśród Polaków kontrowersje. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzią na to i wiele innych pytań ma być „Ogólnopolskie Badanie Świadomości Autyzmu” Fundacji JiM, w ramach rozpoczynającej się akcji Polska Na Niebiesko.

 

Raport przygotowany przez Fundację JiM, na podstawie badań przeprowadzonych przez Maison & Partners w grudniu 2017 r., to pierwsze tak obszerne badanie w Polsce, poruszające tematykę autyzmu. Wyniki wskazują, że 83% Polaków spotkało się z pojęciem Autyzm, jednak aż 95% spośród badanych nie potrafi wyjaśnić czym on właściwie jest.

 

74% badanych nie wie również jakie są przyczyny występowania autyzmu. Nic dziwnego jednak, bo swoją wiedzę respondenci czerpią głównie z filmów czy seriali (54%) – bo kto nie widział „Rain Mana”
z Dustinem Hoffmanem? Popkultura ma duży udział w poznawaniu i rozumieniu świata, ale nieraz płata nam figla - 44% Polaków kojarzy autyzm z występowaniem ponadprzeciętnych umiejętności. Zespół sawanta (z fran. savant, czyli uczony) to stan gdy osoba niepełnosprawna intelektualnie jest wybitnie uzdolniona. Pojawia się on u zaledwie co dziesiątego autystyka. Oczywiście, każde dziecko jest genialne - dla swoich krewnych i rodziców. Dla tych, którzy je kochają. Ale warto, by świat spojrzał na dzieciaki realnie.

 

Często nasza wiedza opiera się na doświadczeniach bliskich czy przyjaciół. Aż 31% polskich obywateli wie o autyzmie właśnie z ich opowieści, na przykład o koledze z pracy z autyzmem.

 

Element badania realizowanego przez Fundację JiM był test wiedzy nt. autyzmu. Niestety, żaden
z respondentów nie udzielił wszystkich prawidłowych odpowiedzi, a co drugi badany (48%) nie odpowiedział poprawnie nawet na połowę. To pokazuje jak płytka i pozorna jest nasza świadomość. Skutkuje to błędnym wyobrażeniem o autyzmie, a także uprzedzeniami, na co dowodem może być m.in. odmowa prawa do małżeństwa, czy posiadania dzieci.

 

Zastanawiając się nad objawami autyzmu, Polacy najczęściej wymieniają trudności związane z życiem społecznym. Aż 59% badanych przypisuje osobom z autyzmem problem z nawiązywaniem kontaktów z innymi, wycofanie lub agresję.

 

Tylko co trzeci Polak wierzy, że dziecko z autyzmem poradzi sobie w „zwyczajnej” szkole. Jednak zdecydowana większość nie chce odbierać im prawa do pracy czy wyboru placówki edukacyjnej (64% - 66%).

 

Pozytywnym znakiem jest chęć ludzi do pomocy charytatywnej osobom z autyzmem, szczególnie dzieciom. Aż 70% wyraziło chęć przeznaczenia 1% podatku na działania tego typu fundacji.

 

Fundacja JiM rozpoczęła kolejną kampanię „Polska Na Niebiesko”, organizowaną z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W okolicach tego święta organizacja podejmuje szereg działań prowadzących do poprawy jakości życia osób autystycznych oraz budowania świadomości na tego zaburzenia.

Więcej informacji oraz raport do pobrania znaleźć można na stronie www.polskananiebiesko.pl

 

Tagi:

autyzm ,  choroba ,  społeczeństwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót