Partner: Logo KobietaXL.pl

Wyróżniamy dwa typy łupieżu.

 

1. Łupież suchy

Najczęściej pojawia się u nastolatków, Charakteryzuje się on pojawianiem się suchych, białych łusek w wyniku nadmiernego złuszczania się naskórka.

 

2. Łojotokowe zapalenie skóry.

Objawia się jako uporczywy świąd, stan zapalny skóry głowy oraz przylegające płatkami. Kolejną cechą tej odmiany jest silny łojotok, obejmujący oprócz głowy także okolice czoła, brwi czy ucha zewnętrznego.

 

Łupież jest schorzeniem, które dość łatwo zdiagnozować, bo jego objawy są widoczne. Może być problemem kosmetycznym, wynikającym z używania niewłaściwych kosmetyków jak i wewnątrzustrojowym, skórnym lub zaburzeniem proliferacji komórek skóry. Podobne problemy ze skórą głowy można mieć jednak podczas atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy, warto więc i na to zwrócić uwagę.

 

Powodem powstawania łupieżu jest z reguły nadmiernie przesuszona skóra głowy. Nie bez znaczenia jest także zbyt rzadkie mycie włosów. Zgromadzony wówczas łój i obumarłe komórki naskórka nie są usuwane w odpowiednim czasie, a to skutkować może pojawieniem się zmian łupieżowych. U kobiet, często przyczyna łupieżu jest nadmiar kosmetyków przeznaczonych do układania włosów. Dieta uboga w cynk oraz nadużywanie alkoholu także mogą przyczynić się do pojawienia się zmian o charakterze łupieżowym. Łupież dość często towarzyszy innym chorobom: zapaleniu trzustki, cukrzycy, zapaleniu wątroby typu C oraz AIDS. Nierzadko występuje także u pacjentów z padaczką, zespołem Downa oraz chorobą Parkinsona i depresją.

 

Najprostszą metodą walki z łupieżem jest zakup odpowiedniego szamponu. Przy łupieżu zalecane jest unikanie mycia głowy w gorącej wodzie, bo zaburza to równowagę hydro – lipidową naskórka. Nie wolno kłaść się do łóżka z mokrymi włosami, to bowiem sprzyja namnażaniu się grzybów, także tych wywołujących łupież. Koniecznie, z tego samego powodu, należy myć głowę po dużym wysiłku fizycznym, szczególnie, jeśli się mocno pocimy.

- W przypadku walki z łupieżem kuracja jest bardzo prosta. Wystarczy dostosować odpowiednie szampony na czas terapeutyczny, które usuną nam zrogowaciały naskórek, który tworzy łupież. Następnie odpowiednio dobrać szampon, który jest odpowiedni dla danej osoby. Wielokrotnie pojawia się mylna identyfikacja łupieżu, szczególnie jeśli nie korzystamy z pomocy trychologa. Dla niewprawnego oka i bez pomocy odpowiedniego sprzętu, wielokrotnie mylony on jest z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry i łojotokowym zapaleniem skóry. Podstawowym błędem jest stosowanie w tych schorzeniach szamponu przeciwłupieżowego. Poprzez jego stosowanie pojawi się jeszcze większy świąd czy rumień. Odpowiednio zastosowana terapia zarówno domowa jak i gabinetowa może pozwolić na złuszczenie zrogowaciałych komórek i ich odbudowę oraz prawidłową proliferacje komórek skórno – naskórkowych w łuszczycy. - mówi Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii. - Najważniejsze jest jednak, aby podczas badania zweryfikować czy mamy do czynienia z łupieżem, który często jest mylony z łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry. Bardzo często łupież pojawia się, gdy używamy źle dostosowanego do skóry głowy szamponu. Powinien on być dobrany w zależności od stylu życia i częstotliwości mycia głowy. Jeśli są osoby, które intensywnie trenują muszą pamiętać o obowiązkowym myciu głowy po treningu. Nie zawsze szampon, który jest typowo przeciwłupieżowy dobrze oczyści nam skórę głowy. Takich szamponów nie można również używać zbyt często i zbyt długo, ponieważ mogą redukować nasz naturalny biofilm i w efekcie powstanie drobnopłatkowe łuszczenie się naskórka (przypominające łupież). Jednakże nie będzie to typowy łupież, tylko efekt utraty hydratacji w komórkach i wynik suchości skóry. W takich sytuacjach powinniśmy skorzystać z szamponu nawilżającego, ale nie natłuszczającego. Gdy wybieramy szampony przeciwłupieżowe musimy się upewnić, że składniki są dla nas odpowiednie, wybierając niewłaściwy możemy tylko na chwilę pozbyć się problemu, który po krótkim czasie powróci ze zdwojoną siłą.

Tagi:

włosy ,  łupież ,  domowa kuracja na łupież , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz