Partner: Logo KobietaXL.pl

1. Objaw Jaworskiego - objaw występujący w zapaleniu wyrostka robaczkowego. Jeśli ból pojawi się podczas leżenia na plecach i opuszczania prawej kończyny dolnej mówimy, że objaw jest dodatni.



2. Objaw Chełmońskiego - lekarz układa dłoń na lewym łuku żebrowym pacjenta i uderza w to miejsce.Jeśli pojawia się ból, uznajemy objaw za dodatni. Może to świadczyć o zapaleniu pęcherzyka żółciowego.



3. Objaw Babińskiego - lekarz bada go przesuwając po stopie pacjenta młotkiem neurologicznym. Jeśli paluch zgina się grzbietowo (czyli wygina się do góry) uznajemy to za objaw dodatni świadczący o zaburzeniach w obrębie układu nerwowego. Dodatni objaw Babińskiego występujący u dzieci do 2 roku życia nie jest patologią.



4. Objaw Battle'a - jeśli po urazie głowy pojawi się krwiak za małżowiną uszną będzie to oznaczać, ze doszło do złamania podstawy czaszki.



5. Objaw Romberga - próba polega na utrzymaniu równowagi w pozycji stojącej z zamkniętymi oczami. O dodatni objawie mówimy gdy pacjent ma problem z utrzymaniem równowagi. Stan ten może mieć wiele przyczyn i zawsze wymaga dalszej diagnostyki.



6. Objaw Amossa - pacjent nie jest w stanie usiąść samodzielnie na łóżku i musi się w tym celu podpierać z tyłu szeroko rozstawionymi rękami. Dodatni może świadczyć o  zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych lub postaci porażennej choroby Heinego-Medina.



7. Objaw Goldfama - o dodatnim mówimy gdy przy uderzeniu w okolicy kręgosłupowo-żebrowej pojawi się ból. Objaw ten świadczy o procesie chorobowym w obrębie nerki po stronie badanej.

Tagi:

choroba ,  objaw ,  leczenie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: