Partner: Logo KobietaXL.pl

 Oczywiście, pewną barierę stanowi cena, natomiast wiele klinik dentystycznych oferuje korzystne sposoby finansowania, co sprawia, że tym bardziej warto rozważyć implantację brakujących zębów. Wyjaśniamy, dlaczego taka decyzja jest dobrym pomysłem, gdzie najlepiej zrobić implanty zębów i jak o nie dbać po zabiegu.

1. Implanty zębowe - co to właściwie jest?

2. Ile kosztują implanty zębowe?

3. Gdzie zrobić implanty zębów?

4. Implantacja w praktyce

5. Jak dbać o implanty zębowe?

Na początku warto rozstrzygnąć kluczową kwestię: czy warto zdecydować się na implant zęba? Zdecydowanie tak. To znakomity sposób na odtworzenie warunków zgryzowych zapewnianych przez naturalne zęby, odzyskanie komfortu i jakości życia. Jeśli interesuje cię ten temat, sporo informacji praktycznych znajdziesz również na stronach internetowych konkretnych klinik, na przykład kliniki Hercka.

Implanty zębowe - co to właściwie jest?

Czym właściwie jest implant zębowy? Najprościej mówiąc, to swego rodzaju sztuczny ząb, którego zadaniem jest jak najstaranniejsze odwzorowanie wyglądu i funkcji spełnianych przez naturalny ząb. Mimo że mianem implantu potocznie określa się cały element, tak naprawdę jest to tylko tytanowa śruba zastępująca korzeń zęba. Dopiero gdy trwale połączy się ona ze strukturą tkanki kostnej, można osadzić w niej koronę - finalne wykończenie uwidaczniające się jako cały ząb.

Nowoczesne zabiegi implantologiczne pozwalają bardzo dokładnie odtworzyć pierwotne warunki zgryzowe, dlatego uzupełniając braki zębowe zyskujesz ogromny komfort podczas przeżuwania pokarmów i wysokiej jakości walory wizualne. Dla wielu pacjentów oznacza to większą pewność siebie i poczucie atrakcyjności.

Ile kosztują implanty zębowe?

Zastosowanie implantów nie należy do najtańszych opcji, jednak szereg korzyści sprawia, że zainteresowanych nimi nie brakuje. Skąd właściwie bierze się stosunkowo wysoki koszt zabiegu?

Na finalną cenę dla pacjenta wpływ ma przede wszystkim jakość zastosowanych materiałów. Śruby powstają z tytanu - surowca o doskonałych parametrach, a tym samym stosunkowo drogiego. Do produkcji elementów wykorzystuje się zaawansowane technologie, zaś później potwierdza jakość przeprowadzeniem odpowiednich testów i uzyskaniem certyfikatów. Także przy wkręceniu implantu trzeba sięgnąć po specjalistyczny nowoczesny sprzęt pozwalający na trwałe osadzenie. Proces leczenia również wymaga odpowiednich narzędzi, umiejętności i przygotowania.

Wycena implantów zębowych zawsze jest dopasowana do sytuacji pacjentów i stanowi kwestię indywidualną. Z reguły koszt waha się w przedziale ok. 3 500 - 4 000 zł za implant, zdarza się jednak, że pacjent musi przejść dodatkowe leczenie i poddać się działaniom po usunięciu zęba.

Gdzie zrobić implanty zębów?

Bardzo ważne jest miejsce, w którym poddasz się zabiegowi. W danej klinice powinni pracować lekarze specjalizujący się w implantologii. Same studia nie wystarczą - stomatolog podejmujący się działania powinien odbyć wymagany staż, a także poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na odpowiednich szkoleniach i warsztatach. Sprawdź, czy dane miejsce udziela pacjentom gwarancji - nowe zęby w postaci implantu to działanie pociągające za sobą spore konsekwencje - zarówno finansowe, jak i zdrowotne, dlatego ważna jest odpowiedzialność za powodzenie zabiegu.

Dość istotnym elementem całej procedury jest konsultacja przed zabiegiem - właściwie każda klinika oferująca zabiegi chirurgiczne na wysokim poziomie powinna taką możliwość zapewniać. Spotkanie pozwoli ci zadać dodatkowe pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości.

Implantacja w praktyce

Zabiegi implantacji przeprowadza się w dwóch sytuacjach: kiedy w szczęce brakuje zęba lub gdy ząb jest na tyle zniszczony, że nie sposób go wyleczyć i jednym rozwiązaniem staje się jego usunięcie. W tym drugim przypadku możliwe jest przeprowadzenie całej procedury podczas jednej wizyty. Chirurg najpierw wykonuje ekstrakcję, później zaś umieszcza implant w docelowym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, iż każdy pacjent znajduje się w innej sytuacji, dlatego decyzję zawsze podejmuje się indywidualnie. Zdarza się, że po usunięciu zęba trzeba odczekać, aż miejsce wygoi się, a kość zregeneruje.

Zdarza się także, że po usunięciu zęba ubytek w tkance jest na tyle duży, że implant nie utrzymałby się stabilnie. Wówczas może zapaść decyzja o podsypaniu wyrostka zębodołowego materiałem kościotwórczym i odczekaniu do momentu regeneracji. Wszystko jest kwestią indywidualną, uzależnioną od sytuacji wyjściowej.

Jak dbać o implanty zębowe?

Implanty zębowe to bardzo często inwestycja na całe życie, trzeba jednak o nie odpowiednio zadbać. Pamiętaj o codziennej higienie zapobiegającej gromadzeniu się bakterii i osadów zarówno na zębach, jak i na wstawionych implantach, zwiększających ryzyko ich wypadnięcia. Nie zapomnij również o wizytach kontrolnych - najlepiej u lekarza, który wykonywał implant. Specjalista będzie miał wówczas szansę na dokonanie konserwacji, wyczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni wokół śruby czy dokręcenie korony.

 

materiał zewnętrzny

Tagi:

zęby ,  implanty ,  zdrowie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót