Partner: Logo KobietaXL.pl

 Ajurweda to starożytny system medycyny indyjskiej, który został uznany za koncepcję zdrowia i terapii przez Światową Organizację Zdrowia w 1979 roku.

Mądrość Ajurwedy była przekazywana słownie, aż do momentu, kiedy została spisana ponad 5 tysięcy lat temu. Najstarszymi znanymi tekstami o Ajurwedzie są Charaka Samhita, Sushruta Samhita i Ashtanga Hrudaya.

Ajurweda opisuje wpływ pięciu żywiołów – ziemi, wody, ognia, powietrza i przestrzeni – na nasz system. Sekret dobrego zdrowia leży w równowadze, a tę osiąga się żyjąc zgodnie z prawami natury.

 

Oto kilka ajurwedyjskich zaleceń dotyczących zdrowia jamy ustnej:

 

1. Żuj garść bogatych w wapń białych nasion sezamu codziennie rano, aby uzyskać mocne zęby.

 

2. Użyj małych gałązek drzew, takich jak neem lub mango, aby szczotkować i czyścić zęby. Żuj kij na jednym końcu, a następnie pocieraj nim zęby.

 

3. Weź łyk ciepłego oleju sezamowego i przesuwaj nim z boku na bok przez kilka minut. Wypluj olejek, a następnie delikatnie masuj dziąsła palcem wskazującym. Ta technika masażu olejkiem zapobiega parodontozie, infekcji zębów i próchnicy.

4. Do mycia zębów można używać ziół ściągających. W Polsce może być to proszek z szałwii.

 

5. Weź jeden gram drobno sproszkowanej soli kamiennej i wymieszaj z pół łyżeczki olejku musztardowego, aby uzyskać pastę. Nałóż pastę na dziąsła, delikatnie masuj i wypłucz usta ciepłą wodą. To wzmacnia dziąsła i zabija zarazki, jednocześnie zapobiegając obrzękowi dziąseł, bólowi zęba i krwawieniu z dziąseł.

 

6. Wymieszaj proszek z kurkumy i olejek musztardowy, aby zrobić pastę i użyj go przed pójściem spać, aby zapobiec bólom zębów, próchnicy i krwawieniu dziąseł.

 

7. Pij pół szklanki wody zmieszanej z dwiema łyżeczkami świeżego soku z cytryny dwa razy dziennie, aby wzmocnić zarówno dziąsła, jak i zęby.

 

8. Żuj goździk powoli po posiłku, aby użyć go jako odświeżacza do ust, a także aby zachować mocne zęby i dziąsła. Nałożenie kropli olejku goździkowego na bolącego zęba przynosi ulgę w bólu.

 

9.Umyj zęby kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego wylanego na czystą i mokrą szczoteczkę. Za pomocą wacika nałóż trochę olejku z drzewa herbacianego na odsłoniętą część dziąseł. Jest to korzystne w leczeniu wrażliwości na niskie i wysokie temperatury.

 

 

Ajurwedyjskie domowe sposoby na powszechne problemy stomatologiczne:

 

1. Żółknięcie zębów - przygotuj proszek do zębów, mieszając sól i drobno sproszkowaną skórkę limonki, aby oczyścić zęby.

 

2. Próchnica zębów - z kurkumy, soli i olejku musztardowego zrób pastę i wetrzyj ją w zęby i dziąsła.

 

3. Krwawiące dziąsła - użyj gałązki bazylii do czyszczenia zębów.

 

4. Ból zęba - oleje z nasion sezamu, cynamonu lub goździków skutecznie łagodzą ból. Ząbek czosnku z solą kamienną i szczyptą zmielonego pieprzu również działa łagodząco na ból zęba.

 

źródło https://krishnendu.org/

 

Tagi:

zęby ,  białe zęby ,  ajurweda , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót