Partner: Logo KobietaXL.pl

Jak wykazała analiza przeprowadzona za pomocą modelu komputerowego przez kanadyjski zespół z University of Montreal, w przypadku osób otyłych niepełnosprawność i przedwczesna śmierć mają związek przede wszystkim z chorobami serca, udarem oraz cukrzycą typu 2. Im większa otyłość, tym gorsze jej skutki. Szczególnie szkodliwa okazała się otyłość występująca już młodym wieku.

W porównaniu z osobami, które w wieku od 20 do 39 lat miały prawidłową wagę, bardzo otyli mężczyźni żyli o 8,4 roku krócej, podczas gdy kobiety – o 6,1 roku.

Stan zdrowia otyłych w młodości mężczyzn był wyraźnie gorszy o 18,8 roku dłużej niż dla szczuplejszych rówieśników, natomiast kobiet - o 19,1 roku dłużej.

W przypadku osób, które były otyłe w wieku 40-50 lat mężczyźni żyli krócej o 3,7 roku, a kobiety o 5,3 roku. Otyłe osoby mające 60-70 lat żyły tylko o rok krócej od szczupłych rówieśników, jednak zły stan zdrowia trwał w ich przypadku o siedem lat dłużej.

Jak zaznaczają eksperci, lekceważenie szkodliwych skutków otyłości jest częstym zjawiskiem, choć ciągle mówi się i pisze o nich.

PAP Nauka w Polsce

Tagi:

otyłość ,  zdrowie ,  zgon ,  choroba , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót