Partner: Logo KobietaXL.pl

W Danii przebadano przez cztery dekady 100 000 dorosłych osób i okazało się, że ci, którzy według BMI maja nadwagę, żyją dłużej od osób w wadze normalnej, z niedowagą czy otyłych.

 

Wyniki te zaprzeczają lansowanej od lat tezie, że odpowiednie BMI zapewni nam długie życie i skłaniają do przemyśleń na temat nadwagi. Okazało się bowiem,że w ciągu owych czterech dekad ryzyko zgonu w grupie o wadze idealnej wzrosło z 23,7 do 27. Badanie wykazało również, że ryzyko zgonu u osób otyłych jest dokładnie takie samo jak w przypadku „normalnych”. A brano pod uwagę i wiek, choroby, status społeczny i płeć.

 

Najzdrowsi okazali się ci, którzy mieli nadwagę. To według badaczy oznacza, że należy zweryfikować pojęcie wagi „normalnej”, bo albo jest zła, albo związek pomiędzy wagą a zdrowiem jest bardziej skomplikowany niż się wydawało.

Jak obliczyć BMI

Podobne badania w USA pokazały, że 34,4 miliony Amerykanów z nadwagą i 19,9 miliona otyłych są w rzeczywistości osobami zdrowymi. Uznano więc,że BMI to wskaźnik, który jednak mówi niewiele, a już na pewno nie powinno się go stosować w zaleceniach dla ludzi, co powinni robić i ile ważyć. Szczególnie, że 47 procent osób z nadwagą w USA jest całkowicie zdrowych.

 

Co prawda w Danii uznano, że być może stan zdrowia osób z nadwagą może być związany z lepszym diagnozowaniem i leczeniem takich chorób jak nadciśnienie czy zwiększony poziom cholesterolu. Ale też nie musi mieć to związku. Badacze podkreślili bowiem, że w Azji, gdzie średnie BMI jest zdecydowanie niższe niż w USA czy Europie, rozwija się cukrzyca typu 2 i choroby serca.

Esther Landhuis, prowadząca badania, dodała też, że z innego opracowania wynika, że osoby z cukrzycą typu 2 i z prawidłową masą ciała, były bardziej zagrożone śmiercią niż ci, którzy byli z nadwagą i otyłością.

Jeffrey Hunger from z University of California stwierdził wręcz, że najnowsze doniesienia, są ostatnim gwoździem do trumny używania BMI jako wyznacznika stanu zdrowia.

 

Jeśli więc macie nadwagę, powinniście się cieszyć. Jesteście bowiem najmniej narażeni na ryzyko chorób!

źródło science alert

Tagi:

otyłość ,  odchudzanie ,  zdrowie ,  nadwaga , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót