Partner: Logo KobietaXL.pl
Pentagram był symbolem znanym już w czasach neolitu, nazwany był też  Gwiazdą Isztar, a później Gwiazdą Izydy. 
 
Niektórzy wywodzą jego pochodzenie bezpośrednio z Biblii, od jabłka, które Adam zerwał z drzewa. Jabłko przekrojone w poprzek na pół, ma w środku pentagram stworzony z gniazd nasiennych.
 
Gwiazda pięcioramienna ma więc symbolem odwiecznej walki dobra ze złem, bo może odwzorowywać albo postać ludzką, albo szatana.
Pentagram ustawiony jednym trójkątem do góry, przypomina człowieka z rozłożonymi rękoma i nogami. Odwrócony do góry nogami symbolizuje diabła, gdzie dwa trójkąty to jego rogi, zaś pojedynczy trójkąt na dole to jego broda.
 
Bywa, że podaje się iż pentagram pochodzi od pięciu ran Chrystusa, ale ta wersja jest mniej przekonująca, zważywszy na udział pentagramu w obrzędach białej i czarnej magii. W tych ostatnich rytuałach używano zawsze gwiazdy jako symbolu szatana.
 
 
Gwiazda może również odzwierciedlać pięć zmysłów człowieka, pięć żywiołów: ziemię, wodę, wiatr, ogień i światło, oraz pięć światów: fizyczny, eteryczny, astralny, mentalny i duchowy, ukazując wyższość umysłu człowieka nad wszelkimi innymi żywiołami i zmysłami.
 
Jeśli pentagram jest zamknięty w okręgu, reprezentuje zjednoczenie z duchem i wszechświatem. 
 
Już mistycy pitagorejscy widzieli w nim symbol doskonałości, kojarzyli go z życiem i zdrowiem. W starożytności przekonanie o właściwościach ochronnych pentagramu było tak silne, że Babilończycy często rysowali go na pojemnikach z żywnością, co miało zapobiegać jej gniciu.
 
Czasami w środku pentagramu umieszczana jest litera G, co oznacza Boga – (God - bóg po angielsku) lub GADU (Great Architect of the Universe – czyli  Wielki Architekt Wszechświata).
      
Wielki Architekt Wszechświata to koncepcja Boga omawiana przez wielu chrześcijańskich teologów i apologetów. Jako oznaczenia terminu GADU używa się w masonerii do neutralnego reprezentowania bóstwa, w które każdy członek w jakiejkolwiek formie i pod jakimkolwiek imieniem może indywidualnie wierzyć.
 
Jest to także różokrzyżowa koncepcja Boga, wyrażona przez Maxa Heindela. Różokrzyżowcy wierzyli, że  wiedza jest narzędziem do zbawienia.
 
Koncepcja demiurga jako wielkiego architekta lub wielkiego architekta występuje także w gnostycyzmie, jak również w hinduizmie.
 
Litera G w pentagramie może oznaczać również literę Gamma (od Geo ziemia czy Gnosis wiedza po grecku).
 
Jak więc widać pentagram jest amuletem ważnym w wielu kulturach i religiach, Owiany tajemnicą, powinien dobrze służyć tym, którzy szukają najwyższych wartości duchowych.
 
Wśród osób wierzących w magię panowało przekonanie, że pentagram chroni przed rzuceniem czarów czy klątwy.

Tagi:

amulet ,  pentagram ,  gwiazda , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót