Partner: Logo KobietaXL.pl

1. Skrzyżowane palce

 

 

Robimy ten gest, jeśli chcemy, by coś się udało. Tymczasem ma on związek z krzyżem i kiedyś ludzie wykonywali ten gest z drugą osobą. Potem doszli do wniosku, że wystarczy samemu palce skrzyżować. Druga wersja mówi o tym, że był to znak z czasów, kiedy chrześcijanie byli prześladowani. W ten sposób jednym gestem rozpoznawali się między sobą.

 

2. 13 piątek jest pechowy

 

 

Jest kilka wytłumaczeń, jedno z nich odnosi się do ostatniej wieczerzy, w której wraz z Jezusem brało udział 13 osób, a następnego dnia w piątek został on ukrzyżowany. Druga wersja mówi, że pech tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień, w piątek – 13.10.1307 aresztowano Templariuszy.

 

3. Przechodzenie pod drabiną przynosi pecha

 

 

Jedna z teorii głosi, że oparta o ścianę drabina tworzy trójkąt, symbolizujący Świętą Trójcę, wejście w niego było traktowane jako działanie na przekór sacrum. Inne wytłumaczenie wiąże się z krzyżem, pod którym upadł Jezus.

 

4. Odpukać w niemalowane

 

 

Podobno wielu chrześcijan wierzyło, że gdy dotkną drewna krzyża, na którym Jezus był powieszony, spełnią się ich pragnienia. Potem przerodziło się to w wierzenie, że „odpukanie” w niemalowane drewno uchroni przed złem.

 

Tagi:

Wielkanoc ,  przesądy ,  krzyż , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót