Partner: Logo KobietaXL.pl

Praktycznie w każdej kulturze i religii pojawia się symbol oka, który jest amuletem o szczególnej mocy.

Dlaczego oko? Bo to właśnie wzrok ma niezwykłe właściwości. Cudze spojrzenie może onieśmielić, przestraszyć, ba mówimy nawet -zabić kogoś wzrokiem!

To właśnie oczami często czarownice potrafiły rzucać złe uroki. Przez lata też wierzono, że oko widzi każde zło i każda niegodziwość.

Tak więc amulet z symbolem oka chroni przed złym spojrzeniem, a więc jego właściciel jest odporny na zło i zawiść innych ludzi. Słowo „Nazar”, bo tak w oryginale nazywa się oko proroka, pochodzi od arabskiego słowa – widzenie.

Wiara w cudowna moc oka proroka pochodzi jeszcze z Egiptu, z którego talizman dotarł w rejon Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Do dziś Nazar jest popularny w Turcji, Syrii, Libanie, Egipcie, Armenii, Iranie, Afganistanie, Grecji, na Cyprze i w Azerbejdżanie. Ludzie wieszają go w samochodach, nosze przypięty do ubrania, zawieszają na drzwiach w swoich domach.
Kolory użyte w amulecie też mają znaczenie. Biel to symbol szczerych intencji, chroni przed urokiem, niebieski dodaje siły i wzmacnia, a granatowy chroni przed nieżyczliwością. Czerń jest łącznikiem między mocą tych barw.

Zapisz

Tagi:

amulet ,  talizman ,  biała magia ,  ok proroka ,  nazar ,  klątwa ,  rytuał , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz