Partner: Logo KobietaXL.pl

Uniwersalnie, dostępnie i łatwo

Wiele osób poszukuje swojego własnego sposobu na zdrowie i włączenie ruchu do codziennego życia. Wszystko idzie z górki, kiedy lubisz siłownię, bieganie czy rower. Gorzej, jeśli żmudne ćwiczenia w sali pełnej sprzętów nie sprawiają ci żadnej radości, bieganie zupełnie nie cieszy, a basenowe przebieralnie odstraszają atmosferą. Wiele osób nie umie odnaleźć się w tych najpopularniejszych sportach i łatwo dostępnych dyscyplinach i w efekcie, rezygnują z ruchu. W ten sposób wpadają w matnię złego samopoczucia, wyrzutów sumienia i albo ćwiczą coś, co nie sprawia żadnej przyjemności, przymuszając się do aktywności, albo zastygają na kanapie w poczuciu winy. Żadna z tych dwóch dróg nie jest oczywiście dobra.

Joga ma kilka zalet, które idealnie wpisują się w potrzeby tych, którym nie udało się zagrzać miejsca w żadnej innej dyscyplinie. Można ćwiczyć w grupie – jeśli chce się zacząć profesjonalnie, pod okiem doświadczonego instruktora. Bardzo szybko jednak, można przenieść praktykowanie jogi do własnego ogrodu, salonu lub sypialni i robić to w dowolnym, dogodnym dla siebie momencie. Ćwiczenie jogi nie wymaga żadnych specjalistycznych sprzętów, ani akcesoriów, a potrzebny jest dosłownie kawałek podłogi.

Poszukaj własnych korzyści

Praktykowanie jogi niesie ogromnie wiele korzyści, które zauważa się po bardzo krótkim czasie od rozpoczęcia regularnych ćwiczeń:

  • Rozciąga mięśnie, nie nadwyrężając ich i nie powodując przeciążeń
  • Redukuje napięcia mięśniowe, zmniejsza nerwobóle, dolegliwości ze strony kręgosłupa, stawów
  • Reguluje oddech, wspierając dotlenienie całego organizmu
  • Poprawia świadomość własnego ciała, nad którym – czując – można bez trudu panować, pilnując prawidłowej postawy
  • Reguluje krążenie
  • Obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu
  • Relaksuje, obniża poczucie napięcia nerwowego
  • Poprawia nastrój i samopoczucie

Ćwiczyć jogę mogą w zasadzie wszyscy – osoby zdrowe i te z dysfunkcjami, młodsi i starsi, kobiety w ciąży i osoby z rozmaitymi dolegliwościami ze strony kolan, kręgosłupa, etc. To wyjątkowo bezpieczny i nieobciążający sposób na dobrą formę.

Nie potrzeba wiele

W przeciwieństwie do większości dyscyplin, joga jest naprawdę mało wymagająca. Konieczna jest porządna mata do jogi. Nie warto na niej oszczędzać. Wprawdzie wiele osób, rozpoczynających swoją joga-drogę korzysta z mat, udostępnianych w klubach fitness. Na dłuższą metę jednak, fajniej (i ze względów praktycznych i higienicznych) cieszyć się własną matą. Dobra mata do jogi musi przylegać do podłoża (nie może się wyginać, jak dawne karimaty), musi być sprężysta i antypoślizgowa. Jej wymiary muszą pozwolić na ćwiczenia w pozycji leżącej – musi więc być przynajmniej tak długa, jak twoje ciało (a najlepiej odrobinę dłuższa).

Przy niektórych ćwiczeniach przydają się również tzw. kostki do jogi oraz paski – zacząć możesz jednak śmiało z samą matą, a resztę dokupić później, kiedy już poczujesz, że joga jest tym, co chcesz na pewno robić. Zadaniem klocków i paska jest pomoc w momentach, kiedy twoje mięśnie są za mało rozciągnięte do uzyskania określonej pozycji.

Strój do jogi na pewno jesteś w stanie znaleźć w swojej szafie. Co istotne, nie może krępować ruchów, ale nie może również być nadmiernie luźny. Wiele pozycji w jodze wymaga skłonów, podczas których luźny t-shirt po prostu opadnie ci na głowę.

Prosty start

Kiedy masz już swoją matę i wygodne ubranie, możesz zaczynać. Dobrze na początek oddać się w ręce instruktora – zadba o to, aby nie wyrobić złych nawyków w ułożeniu ciała. Później możesz kontynuować ćwiczenie jogi w klubie lub – jeśli wolisz – przenieść się w swoje zacisze. W internecie dostępnych jest ogromnie wiele kursów, przydatne są zwłaszcza te w postaci filmów na kanałach trenerów i trenerek jogi.

https://sportroom.pl/blog/joga-sposob-na-zdrowie-i-doskonala-forme/

 

Tagi:

joga ,  zdrowie ,  ćwiczenia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót