Partner: Logo KobietaXL.pl

Czosnek to naprawdę cudowna roślina, mająca szereg leczniczych właściwości.

 

 1. Działa jako silny przeciwutleniacz chroniąc nasz organizm przed działaniem wolnych rodników.
 2. Ma właściwości znacznego pobudzania układu odpornościowego i może być wykorzystywany do zwalczania zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Ma działanie naturalnego antybiotyku. Wspomaga usuwanie pasożytów, usuwa z organizmu drożdżaki Candida Albicans powodując u nich utratę błony komórkowej, co uniemożliwia im proces oddychania.
 3. Obniża ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. Reguluje stężenie cukru we krwi, działa bardzo korzystnie u osób chorujących na cukrzycę.
 4. Zapobiega chorobom serca.
 5. Wspomaga metabolizm tłuszczów, obniża poziom cholesterolu.
 6. Łagodzi objawy chromania przestankowego (bólu związanego z niedokrwieniem podudzi).
 7. Zapobiega rozwojowi nowotworów złośliwych.
 8. Wywiera działanie lecznicze na schorzenia zapalne stawów, pęcherza moczowego, stany zapalne uchyłkowatości jelit.
 9. Zapobiega nadmiernej fermentacji i gniciu w jelitach.
 10. Po spożyciu czosnku, olejek eteryczny wydzielając się przez płuca wywiera działanie odkażające, ściągające przenikając głęboko do pęcherzyków płucnych i oskrzeli. Dlatego powinien być stosowany w przewlekłych nieżytach oskrzeli, astmie oskrzelowej, we wszelkich stanach ropnych tkanki płucnej i jako lek pomocniczy w ropniach płuc.
 11. Opóźnia tworzenie się zmian zwyrodnieniowych wieku starczego.
 12. W lewatywach z mlekiem pomaga usuwać owsiki i dorosłe postacie glisty ludzkiej.

 

Ale żeby wykorzystać jego właściwości, należy wiedzieć, jak się z nim obchodzić.

Mocny zapach czosnku uwalnia się z uszkodzonych komórek /zmiażdżenia czosnku/ gdy składnik allina pod wpływem enzymu rozpada się na silnie zapachowy i bakteriobójczy związek allicynę. Ten składnik nawet rozcieńczony wykazuje silne działanie antybiotyczne, niestety miażdżenie czosnku nożem bądź innymi metalowymi wyciskarkami powoduje rozkład allicyny i zmniejszenie jego właściwości.

Dlatego czosnek należy rozgniatać drewniana łopatką. Oczywiście nie ma to większego znaczenia gdy dodajemy czosnek do mięsa i go smażymy, bo wysoka temperatura też ją rozkłada. 

Ale jeśli chcemy jeść surowy czosnek z całym jego bogactwem zdrowotnych właściwości lub  jeśli robimy lecznicze mikstury , to warto używać wyłącznie drewnianych lub plastikowych przyborów kuchennych . Mikstura będzie wtedy skuteczniejsza.


Tagi:

czosnek ,  porady domowe , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót