Partner: Logo KobietaXL.pl

Przedstawiciele platformy złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa wczoraj, tj. 10.07.2017r. o godzinie 14.00, oraz w godzinach popołudniowych podjęli współpracę z organami ścigania, celem jak najszybszego wyjaśnienia tej sprawy oraz ewentualnego pociągnięcia do odpowiedzialności organizatora Pana Michała Sinieckiego.

„Bardzo ubolewamy nad faktem, że ta zbiórka, pomimo działających zabezpieczeń na naszej platformie, przypuszczalnie okazała się być oszustwem. Przez to może ucierpieć wielu ludzi dobrej woli - darczyńców, wspierających akcję znanych i popularnych osób, m.in. sportowców, aktorów czy polityków, ale także my sami – tłumaczy Tomasz Chołast, współzałożyciel Zrzutka.pl. - Jest nam tym bardziej przykro z tego powodu, że skutki mogą okazać się bardzo negatywne dla całej idei crowdfundingu i charytatywności w Polsce. Pragniemy podkreślić, że dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej wyjaśnić zaistniałą sytuację oraz wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia na naszej platformie, aby chronić naszych użytkowników – dodaje Chołast.

Zarząd Zrzutka.pl podkreśla, że platforma umożliwia samodzielne organizowanie zbiórek pieniężnych na dowolnie wybrany cel, a charytatywność to tylko jeden z nich, co ważne za darmo i bez prowizji. - Całość idei platformy bazuje na zaufaniu i uczciwości oraz oferowaniu internautom darmowych zbiórek - zrzutek. Dotychczas, internauci za pośrednictwem naszego narzędzia zorganizowali ponad 43 000 zrzutek, na łączną kwotę ponad 18 000 000 złotych, dzięki czemu tysiące osób otrzymało darmową pomoc. – informuje Chołast. Dotychczasowy system chroniący przed wyłudzeniami i nieuczciwymi osobami działający na platformie, na który składa się kilka metod weryfikacji i zabezpieczeń, a także możliwość zgłaszania nadużyć przez użytkowników (więcej na ten temat https://zrzutka.pl/pomoc/bezpieczenstwo/jakie-dokumenty-musze-przeslac-w-czasie-weryfikacji), prawdopodobnie w tym przypadku okazał się być niewystarczający.

W związku z tym oraz w celu uniknięcia podobnych sytuacji, zarząd spółki Zrzutka.pl zobowiązał się do wprowadzenia zmian i realizacji następujących działań, w terminie do 12.07.2017r. do godziny 12.00:

dla zrzutek, których Organizator prześle dokumentację potwierdzającą prawdziwość opisu zbiórki, w widoku zrzutki zostanie dodana informacja „Organizator przesłał dokumenty potwierdzające prawdziwość opisu zrzutki”. Po otrzymaniu takiego statusu, organizator zrzutki nie będzie miał możliwości wprowadzania zmian celu i opisu zrzutki. Jest to istotna zmiana, ponieważ będzie informowała darczyńców o statusie weryfikacyjnym celu zbiórki jeszcze zanim dokonają wpłaty. Prawdopodobnie oznaczenie to będzie wyglądało w następujący sposób:

 

 

 

dla zrzutek charytatywnych, które zgromadzą powyżej 50 tys. zł zostanie dodana, regulaminowo, blokada wypłat do czasu przesłania przez organizatorów dokumentów potwierdzających prawdziwość celu lub do czasu przedstawienia innych okoliczności, na podstawie których platforma, z dochowaniem należytej staranności, podejmie decyzję o wypłacie zgromadzonych środków. Kwota limitu wynika z narzędziowego charakteru portalu i niższy limit uniemożliwiałby swobodne korzystanie z narzędzia wielu osobom zbierającym na cele charytatywne w kręgach prywatnych (np. pomagających komuś znajomemu).

 

Dodatkowo, Zarząd Zrzutka.pl poinformował organizatora zbiórki #bojesieciemnosci o możliwość łatwego i szybkiego zwrócenia pieniędzy, za pośrednictwem platformy, wszystkim darczyńcom.

 

Tagi:

społeczeństwo ,  zrzutka ,  Michał Siniecki ,  bojesieciemności ,  Antoś , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz