Partner: Logo KobietaXL.pl

W jaki sposób zmienić dietę, aby uniknąć nadmiernego wzrostu poziomu cholesterolu?


Co to jest cholesterol?

Aby mógł prawidłowo funkcjonować, Twojemu organizmowi potrzebna jest pewna ilość cholesterolu. Jest on materiałem budulcowym, z którego powstają błony komórkowe, hormony. Jest też niezbędny do przyswajania witaminy D. Jeśli jednak masz go zbyt dużo we krwi, nadmiar może przyklejać się do ścian tętnic i stopniowo powodować ich zwężanie się, a w końcu nawet zupełnie je zablokować. To dlatego zbyt wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i innych chorób serca. Cholesterol przemieszcza się wewnątrz naczyń krwionośnych dzięki  białkom zwanym lipoproteinami. 


W naszym organizmie występują dwa rodzaje cholesterolu. Pierwszy z nich, LDL, jest czasami nazywany złym cholesterolem. Wysoki poziom cholesterolu typu LDL (ponad 100 mg/dl) może prowadzić do odkładania się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Drugim rodzajem cholesterolu jest HDL, który nazywany jest dobrym cholesterolem. Jest on odpowiedzialny za transport nadmiaru cholesterolu i przenosi go z powrotem do wątroby, gdzie jest przetwarzany i usuwany z organizmu.


Jak mogę wpłynąć na obniżenie poziomu cholesterolu?

Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia i odpowiednio się odżywiasz, nie powinieneś się przejmować poziomem cholesterolu. Nawet jeśli chwilowo wystąpi zbyt wysoki poziom, zdrowe składniki odżywcze i duża ilość ruchu szybko uporają się z tym problemem. 


Jeśli jednak zbyt wysoki poziom cholesterolu utrzymuje się przez dłuższy czas, warto wprowadzić zmiany w diecie i stylu życia, które spowodują powrót do równowagi lipidowej i ustabilizowanie cholesterolu na właściwym poziomie. Mogą w tym pomóc zdrowe tłuszcze, odpowiednio dobrane zioła na cholesterol, orzechy i nasiona zamiast produktów pszennych i wysokoprzetworzonych. 


Czego nie jeść przy wysokim cholesterolu

Jeśli badanie wykaże zbyt wysoki poziom cholesterolu, powinieneś jak najszybciej wprowadzić zmiany w stylu życia i stosowanej diecie. Podstawową zasadą jest minimum 30 minut intensywnego ruchu dziennie (może to być możliwie szybki spacer, pływanie, jazda na rowerze)


Ze swojej diety powinieneś usunąć fast foody, tłuste mięso, słodycze, jasne pieczywo i wszelkie produkty wysokoprzetworzone. Zamiast soli stosuj zioła i przyprawy naturalne. Organizm szybko odpłaci Ci się nie tylko spadkiem poziomu cholesterolu, ale także wzrostem witalności.

 
 

Tagi:

zdrowie ,  cholesterol , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz