Partner: Logo KobietaXL.pl

Niepozorny budynek z długim pawilonem to miejsce pochówku proroka. Wystarczy zdjąć buty i jesteśmy w środku. Sarkofag zajmuje prawie całe pomieszczenie o długości 30 metrów. Nasz przewodnik Omar z dumą tłumaczy nam, że tutaj jest pochowany prorok Imran, ojciec Maryi Panny. Tak wynika z interpretacji Koranu. Że Nabi Imran był ojcem Marii, ale Biblia twierdzi, że był ojcem Mojżesza.

 

Slalahl, grobowiec Imrana

 

Niezwykła długość sarkofagu sugeruje, że jest tu pochowana szczególnie pobożna i wybitna osoba. Trudno nawet zrobić dobre zdjęcie ze względu na rozmiar.

 

Slalahl, grobowiec Imrana

 

Maria, czyli po arabsku Marjam lub Maryam, to obok Fatimy, córki Mahometa, Asiji, żony faraona, oraz Chadidży, pierwszej żony Mahometa, jedna z najbardziej szanowanych kobiet w islamie. Marjam jest ucieleśnieniem ideału kobiety muzułmańskiej – posłuszna Bogu, oddana i gotowa dla Boga wszystko poświęcić, prowadząca pobożne i sprawiedliwe życie, wypełnione milczeniem, modlitwą i postem.

Jej imię tłumaczy się jako „oddająca cześć Bogu” i jest jedyną kobietą wymienioną w Koranie z imienia.

 

Omar, nasz przewodnik z Omanu

 

Warto zwiedzać z lokalnymi przewodnikami, bo oni prowadzą w miejsca, które często omijane są podczas standardowych wycieczek. Grupa z hotelu, która pojechała z biurem podróży na typową „objazdówkę” po Salalah, nie ma pojęcia, że w tym mieście pochowany jest ojciec Matki Boskiej (nawet jeśli jest to tylko legenda). Otwierają oczy ze zdumienia, kiedy opowiadamy im o wizycie w grobowcu.

 

Slalahl, grobowiec Imrana

 

Tymczasem Omar opowiada nam historię Marii według Koranu. Imran i Hannah mieli córkę, którą ochrzcili Marjam, tę, która została powołana na matkę Jezusa. Żona Irmana nie mogła mieć dzieci i modliła się do Boga. A kiedy urodziła Marjam, powiedziała: Panie, urodziłam córkę i dałam jej imię Marjam, i umieściłem ją i jej potomstwo pod Twoją ochroną, abyś ich uchronił od podstępów szatana .

 

W tradycji chrześcijańskiej ta sama historia jest napisana pod innymi imionami, Imran stał się Joachimem, a Hannah - Anną, a jej historia pojawia się w Ewangelii Jakuba. Joachim jest opisywany jako bogaty i pobożny człowiek, który regularnie pomaga biednym. Jednak ponieważ jego żona jest bezpłodna (a jest to znak boskiego niezadowolenia), arcykapłan odrzuca Joachima i jego ofiarę. Joachim udaje się na pustynię, gdzie pości przez czterdzieści dni. Anioły obiecują mu dziecko. Joachim wraca do Jerozolimy, Anna zachodzi w ciążę.

 

Według badaczy, koraniczna postać Marjam jest błędnie interpretowana jako połączenie Maryi, Matki Jezusa, oraz starotestamentowej Marii (Miriam), siostry Aarona. Islam jednak potwierdza dziewicze poczęcie Jezusa, nazywając Maryję Marjam al-Azra, czyli „Marią Dziewicą”.

 

Koran zna również opowieść o zwiastowaniu, która zawarta jest w trzeciej surze Rodzina Imrana: „O, Mario! Zaprawdę, Bóg wybrał ciebie i uczynił cię czystą, i wybrał ciebie ponad kobietami światów. (...) Bóg zwiastuje ci radosną wieść o Słowie pochodzącym od Niego, którego imię Mesjasz, Jezus, syn Marii” (wersety 42, 45 w przekładzie Józefa Bielawskiego, 1986).

 

Slalahl, grobowiec Imrana

 

Trudno rozstrzygnąć, jak było naprawdę i chyba nie warto toczyć o to sporów. Bez względu na to czy Imran był ojcem Marii czy też Mojżesza, a może jeszcze kogo innego?, stojąc przy jego grobowcu dotykamy historii.

 

Magdalena Gorostiza

Tagi:

podróże ,  Oman ,  Jezus ,  Mataka Boska ,  Imran , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót