Reklama:

Niezwykła. Nie będziesz w stanie odłożyć tej książki” Vogue

 

Unikalna i czarująca powieść” Elle

 

Idealna dla fanów Julii Alvarez i Gabriela Garcíi Marqueza” Bustle

 

Martha Batalha to olśnienie współczesnej literatury iberoamerykańskiej. Jej Niewidzialne życie” to hołd złożony pokoleniom niewidzialnych kobiet, sprowadzonych kulturowo do roli żon i matek. Przez wieki żyły w cieniu mężów, perfekcyjnie ukrywając swoją rozpacz. Niewidzialne życie” w polskich księgarniach już 22 maja, a kilka dni wcześniej na Festiwalu Filmowym w Cannes odbędzie się premiera filmu „Vida Invisível” nakręconego na podstawie tej powieści.

 

Rio de Janeiro, lata 40. XX wieku. Eurídice Gusmão jest młoda, ambitna i uzdolniona muzycznie. Zamiast studiów w konserwatorium zostaje jednak kasjerką w sklepie, bo tak życzą sobie rodzice i tak nakazują społeczne brazylijskie konwenanse. Zgodnie z nimi kobieta ma do wypełnienia tylko jedną rolę: idealnej pani domu, kochającej żony i matki. Eurídice staje się przykładną gospodynią domową kosztem rezygnacji ze swoich pasji, gdyż taka jest wola męża. Jej starsza siostra Guida – pewna siebie i zdeterminowana, by iść własną drogą – nie akceptuje takiej wizji i ucieka z rodzinnego domu. Mija kilka lat. Niespodziewanie Guida wraca życie zdążyło już zweryfikować jej młodzieńcze marzenia. Mimo że odważyła się uciec od przyjętych konwenansów, nie udało jej się z nich wyzwolić.

 

niewidzialne życie

Śledząc losy dwóch niepokornych sióstr, poznajemy galerię barwnych postaci – przedstawicieli podupadłej arystokracji, brazylijskiej klasy średniej i najuboższych mieszkańców Rio. „Niewidzialne życie” jest więc także opowieścią o społeczeństwie. Przenikliwą, przepełnioną humorem i subtelną ironią, ale też niepozbawioną nostalgii.

 

To powieść, którą rzeczywiście przepełnia „niewidzialne życie”. Nie tylko Eurídice i Guidy, ale całej rzeszy kobiet: gospodyń domowych, matek, córek, babć, które przez wieki uczyły się milczeć i tłumić swoje aspiracje i marzenia. Choć tchnąca brazylijskim duchem, to jednocześnie niezwykle uniwersalna.

 

Martha Batalha (ur. 1973) pisarka brazylijska, przez wiele lat była dziennikarką w swoim rodzinnym kraju. W 2008 przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie pracowała w branży wydawniczej. Dziś jest nazywana przez media jednym „z najbardziej obiecujących nowych głosów w literaturze światowej”.

 

Tagi:

książka,  Niewidzialne życie, 

Zostaw komentarz:


    Brak komentarzy
Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Najnowsze
Newsletter
zapisz
Reklama:
Loading...