Partner: Logo KobietaXL.pl

Co to jest owulacja?

Owulacja, inaczej nazywana jajeczkowaniem, to proces uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graffa, który znajduje się w jajniku. Kiedy dochodzi do jajeczkowania, kobieta znajduje się w okresie najwyższej płodności – uwolnione z pęcherzyka jajeczko jest gotowe do zapłodnienia. Jeżeli gospodarka hormonalna kobiety nie jest zaburzona, to owulacja przebiega prawidłowo i dzięki typowym dla niej objawom można określić, kiedy nastąpi. Więcej na temat owulacji i innych spraw związanych z kobiecym zdrowiem przeczytasz na portalu kobiecosc.info.

Jakie są objawy owulacji?

Intensywność objawów owulacji u każdej kobiety będzie inna, dlatego tak ważne jest uważne obserwowanie własnego ciała, aby wiedzieć, które ze zmian sygnalizują nadejście owulacji, a które coś zupełnie innego (zobacz artykuł pt."Brak okresu - przyczyny i zaburzenia cyklu"). Do głównych objawów owulacji zaliczyć należy przede wszystkim zmiany w wyglądzie wydzieliny pochwy. Śluz staje się bezbarwny i rozciągliwy. Swoim wyglądem przypomina białko kurzego jaja.

Kolejnym sygnałem świadczącym o owulacji jest podwyższona temperatura ciała. W czasie owulacji może się ona zwiększyć o kilka dziesiątych stopnia. Do obserwowania zmiany temperatury będzie potrzebny dokładny termometr. Warto przy tym pamiętać o tym, że wzrost temperatury może również oznaczać to, że w organizmie rozwija się stan zapalny. Więc obserwacje mogą zostać zaburzone w czasie przeziębiania czy innej choroby.

W czasie owulacji może się pojawić także nagły ból w podbrzuszu – jest kłujący, ale zazwyczaj niezbyt intensywny. Czasami może mu towarzyszyć plamienie.

Tagi:

ciąża ,  owulacja ,  jajniki ,  zdrowie ,  miesiączka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót