Partner: Logo KobietaXL.pl

 O tym, że zarwane, nieprzespane noce odbijają się na zdrowiu wie chyba każdy. Warto zatem poznać jeden z istotnych czynników determinujących jakość snu, czyli komfortowe miejsce do spania, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiednio dobranego materaca.

Nie lekceważmy problemów ze snem

Statystycznie śpimy, czy też powinniśmy spać, ok. 8 godzin na dobę, jak łatwo obliczyć jest to 1/3 doby. W czasie snu organizm ma się kompleksowo zregenerować, zrelaksować, naładować akumulatory na następny dzień. No cóż, o tak istotną część życia warto zadbać szczególnie. Tymczasem sen traktujemy po macoszemu i to pod wieloma względami. Zarywamy noce, nie dosypiamy, tuż przed snem oglądamy telewizję albo przesiadujemy przed komputerem. I wreszcie nie przywiązujemy zbytniej wagi do wyboru materaca, bardziej przejmując się ładną pościelą czy piżamą niż podłożem pod często zmęczony i eksploatowany kręgosłup. Efekty nie każą na siebie długo czekać – sen jest lekki, przerywany, niespokojny, pobudka z obolałymi plecami, narastają problemy z kręgosłupem i coraz bardziej odczuwamy permanentne zmęczenie. To z kolei przekłada się na całe funkcjonowanie: niewyspanie to słabsza koncentracja, możliwości przyswajania wiedzy, refleks, to kiepskie samopoczucie, brak energii. Problemy ze snem i stresy przyczyniają się do dolegliwości natury psychicznej, emocjonalnej, a nawet depresji. Dla wielu osób, zwłaszcza dla kobiet, istotny będzie fakt, że niewyspanie, bezsenność przyczyniają się do problemów z wagą (do tycia).

Wybieramy, oceniamy – kryteria dopasowania materacy

Oczywiście jest wiele czynników, które wpływają na komfort snu – od stresów, schorzeń somatycznych, aż po warunki w sypialni, oświetlenie i… odpowiednią dietę. Nie bez powodu mawia się jednak, że jak sobie pościelisz tak się wyśpisz, a zatem materace powinny być w centrum zainteresowania jeśli chodzi o jakość snu. Do wyboru materaca należy się dobrze przygotować. Na pewno warto poznać kryteria dopasowania do konkretnych potrzeb. Jakby nie patrzeć oferta w tym zakresie jest dziś bardzo szeroka i różnorodna. Poza tym dobre materace z reguły wymagają sporych nakładów finansowych. Przeglądając, porównując czy wreszcie „przymierzając” materace bierzemy pod uwagę przede wszystkim czynniki związane z samym materacem:

 • rodzaj wypełnienia,
 • twardość,
 • sprężystość,
 • wymiary.

Niemniej istotne są indywidualne potrzeby i wymagania, takie jak:

 • wzrost i ciężar ciała,
 • pozycja w czasie snu,
 • czy będzie to materac dla jednej osoby czy dla pary.

Liczy się wnętrze…materaca

Od dawien dawna materace miały w sobie sprężyny, na szczęście sprężyna sprężynie nierówna… Najprostszą i zarazem najmniej doskonałą opcją są materace bonelowe, w których montowane są zwoje sprężyn z drutu. Kolejny etap „rozwoju”, czyli lepsze rozwiązanie, stanowią materace kieszeniowe, w których sprężyny umieszczono w oddzielnych kieszeniach, dzięki czemu są one bardziej elastyczne i lepiej dopasowują się do sylwetki użytkownika.

Materace mogą być także wypełnione lateksem albo pianką. W przypadku lateksu mamy do czynienia z dość dobrym, wygodnym  materacem, ponieważ dopasowuje się on punktowo do ciężaru i podpiera dobrze kręgosłup. Pianka wewnątrz materaca uważana jest za jeszcze lepsze rozwiązanie, zarówno jeśli chodzi o dopasowanie do kształtu ciała, jak i wentylację oraz komfort termiczny (pianka termoelastyczna).

Jeśli chodzi o swoistą „ewolucję” w tym zakresie, na najwyższym szczeblu rozwoju są na pewno materace hybrydowe, w których wykorzystuje się to, co najlepsze w nowoczesnych sprężynach oraz materiałach zapewniających komfort oraz idealne dopasowanie (np. materace TEMPUR®  – więcej informacji http://pl.tempur.com/materace/).

Odwieczny dylemat – miękki czy twardy?

Jak łatwo się domyślić nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Nie każdy jest królewną na ziarnku grochu i wyczuje najmniejszą nierówność. Nie wszyscy jesteśmy wielbicielami spania w puchu albo na twardym podłożu. Dlatego warto przymierzyć materac do siebie… szczególnie, że duże znaczenie mają również pozycja w czasie snu oraz gabaryty.

Wybierając materac warto zatem położyć się na nim na wznak i wsunąć dłoń pod lędźwiowy odcinek kręgosłupa - to miarodajny test jego twardości. Jeśli ręka wchodzi z łatwością leżymy na zbyt twardym materacu, jeśli z trudem wciskamy dłoń – materac jest zdecydowanie zbyt miękki. W ofercie wspomnianej wcześniej marki TEMPUR® znajdziemy materace o różnym poziomie twardości, wręcz idealnie dopasowujące się do sylwetki osoby, która na nich śpi. Nie zapominamy przy tym o preferowanej pozycji, która również wpływa na wybór materaca. Twardsze materace (np. TEMPUR®  Original 19) gwarantują zdrowy i komfortowy sen osobom, które sypiają na wznak, zapewniają bowiem ergonomiczną pozycję tzw. podwójnego S. Miękkie, super wygodne modele (TEMPUR® Cloud Luxe, TEMPUR® Contour Luxe) to doskonały wybór dla tych, którym lepiej śpi się na boku - miękkie materace to poziome wsparcie kręgosłupa.

Komfort dla dwojga

Oczywiście taki materac warto „przymierzyć” we dwoje, chyba każda para (niezależnie od stażu) doceni rozwiązania, które pozwalają na indywidualne dopasowanie i minimalizują reakcję materaca na ruchy osoby śpiącej obok. Właśnie dlatego inwestycja w jakość materaca jest tak istotna. W przypadku wspomnianych wcześniej materaców TEMPUR®  mamy do czynienia z wieloma nowatorskimi, opatentowanymi technologiami. Sam materiał TEMPUR® dzięki swojej wyjątkowej strukturze gwarantuje równomierne rozłożenie ciężaru ciała oraz indywidualne podparcie w preferowanej pozycji. Dopasowuje się bowiem do kształtu i masy ciała osoby, która na nim leży. Z drugiej strony charakteryzuje się wyjątkowo niskim wskaźnikiem odbicia (poniżej 3%). W praktyce oznacza to, że absorbuje drgania wywołane ruchem osoby leżącej obok.

Jeśli stawiamy na jakość i komfort snu musimy być gotowi na większy wydatek, należy jednak potraktować go jako inwestycję w zdrowie, dobre samopoczucie i efektywność w pracy. Poza tym nie jest to zakup na rok czy dwa. Materace TEMPUR® mają aż 10 letnią gwarancję użytkowania (producent deklaruje, że przez ten czas zachowają przynajmniej 95% swojej pierwotnej wysokości, bez żadnych zagłębień czy zmiany kształtu). Na pewno warto poznać bliżej materace TEMPUR® dostępne w 4 seriach:

 • TEMPUR® Hybrid Luxe,
 • TEMPUR® Contour,
 • TEMPUR® Cloud,
 • TEMPUR® Sensation Luxe.

Tagi:

sen ,  wypoczynek ,  materac ,  tempur , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót