Partner: Logo KobietaXL.pl

W języku angielskim seksomnia nazywa się sleep sex, w Polsce to zespół Morfeusza – taka nazwę nadał seksomnii prof. Zbigniew Lew Starowicz. Seksomnicy, tak jak lunatycy – wstają podczas snu, poszukują osoby, z którą mogą współżyć, mogą się masturbować. Występuje u 10 procent osób, które cierpią na parasomnię, czyli rożne zaburzenia związane ze snem.

 

Eksperci z Associated Española del Sueño o la Unidad Multidisciplinar de Trastornos del Sueño del Hospital Clínic de Barcelona twierdzą, że nie są znane przyczyny seksomnii, nie są to na pewno ani traumatyczne przeżycia związane z seksem, ani żadne choroby psychiczne. W światowej literaturze medycznej opisano zaledwie 150 takich przypadków, ale zdaniem badaczy, ludzie zwyczajnie nie nie zgłaszają się do lekarza choćby z powodu wstydu.

 

Istnienie seksomnii zostało potwierdzone przez badaczy zaburzeń snu na podstawie polisomnografii i nagrań pacjentów z zaburzeniem podczas snu. Zaobserwowano także niezwykłą aktywność fal mózgowych podczas napadów, podobną do występującej w innych parasomniach.

 

Seksomnia nie zawsze jest problemem dla ludzi cierpiących na nią, czy ich partnerów. Same objawy są bardzo zróżnicowane i nie zawsze dochodzi do zachowań, które miałyby poważne konsekwencje choćby natury społecznej czy prawnej.

 

Jak podaje Wikipedia, są jednak znane historie, które były opisywane w mediach:

 

Jesienią 2005 roku opisano, jak sąd w Toronto uniewinnił mężczyznę oskarżanego o atak seksualny (próbował odbyć stosunek po imprezie, na której spożył duże ilości alkoholu), po tym jak zdiagnozowano u niego seksomnię. Od wyroku składano apelację, ale uniewinnienie podtrzymano w 2008 roku.

 

W Wielkiej Brytanii młody mężczyzna z Yorku został oczyszczony z zarzutów trzykrotnego gwałtu po tym jak zdiagnozowano u niego parasomnię.

 

W Australii donoszono o kobiecie, która przez kilka miesięcy opuszczała własny dom nocami i odbywała stosunki seksualne z obcymi lunatykując.

 

W marcu 2009 roku pewna Brytyjka udzieliła wywiadu, w którym mówiła o problemach w jej życiu spowodowanych przez seksomnię.

 

Źródło https://www.bioguia.com/salud/sexsomnia-trastorno-sueno-sexo_30291882.html

 

Tagi:

seks ,  seksomnia ,  parasomnia ,  sen ,  lunatyk , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót