Partner: Logo KobietaXL.pl

Koszmarne sny są nam potrzebne – twierdzi Anne Germain, szefowa Centrum Snu i Chronobiologii Uniwersytetu w Pittsburgu. Jej zdaniem, sen w którym śnią nam się potworne rzeczy uwalnia pewne obszary mózgu i redukuje stres. Jeśli w dodatku sen dotyczy realnych wydarzeń, które były dla nas trudne, przetwarza jej w odpowiedni sposób – ma działanie oczyszczające. Widywane we śnie sytuacje, rzeczy czy twarze budzące przerażenie pozwalają przezwyciężyć swoje lęki i uporać się z nimi.

 Koszmary to te sny, które sprawiają, że budzimy się ze startu, spoceni i z uczuciem paniki. Może to być spowodowane wieloma zmiennymi, na przykład lękiem przed czymś konkretnym, traumą z przeszłości, sytuacją, która wpłynęła na ciebie w ciągu dnia lub niepewnością przyszłości.

Według ojca psychoanalizy, Zygmunta Freuda, istnieją koszmary, które się powtarzają u wielu osób w mniej więcej tej samej formie. Te sny to te, które powtarzają się przez całe nasze życie i według mogą odzwierciedlać traumy i podświadome lęki. 

 

Sen o byciu nagim w miejscu publicznym

To sen w którym znajdujesz się w sytuacji z wieloma osobami, czy to w szkole, pracy czy na spotkaniu rodzinnym i nagle zdajesz sobie sprawę, że nie masz na sobie żadnej części garderoby. Według Freuda ten sen oznacza brak integracji z grupą, poczucie odosobnienia, samotności.

 

Sen o spadaniu

Nie ma znaczenia czy upadek ze szczytu góry czy jakikolwiek inny. Oznacza to, że jesteś zdenerwowany, ponieważ przechodzisz przez skomplikowaną i stresującą sytuację.

 

Sen o byciu ściganym

To jeden z najczęściej powtarzających się snów. Chcesz biec, ale nie możesz się ruszyć, masz ciężkie nogi lub czujesz, że coś przeszkadza ci w ruchu do przodu. To irytujące uczucie, które pojawia się, gdy coś w prawdziwym życiu stoi ci na drodze. Pojawia się również wtedy, gdy żałujemy, że nie możemy się z czymś przebić, dostać awansu itp.

 

Uczucie silnego bólu w snach

Może być z powodu choroby, ugryzienia, ciosu itp. To oznaka całkowitej bezbronności wobec tego, co dzieje się w twoim otoczeniu.

 

Sen o uwięzieniu

Jeśli śniłeś, że znalazłeś się w labiryncie bez wyjścia lub w zamkniętym pomieszczeniu, zgubiłeś się w lesie itp.,  to to oznacza, że ​​czujesz się tak w danym momencie swojego życia w kontekście rodzinnym, osobistym czy zawodowym.

 

Sen o tym, że nie możesz krzyczeć

To sen, w którym próbujesz poprosić o pomoc lub ostrzec kogoś przed jakimś niebezpieczeństwem, ale nieważne jak bardzo próbujesz wykrzyczeć, głos po prostu nie wychodzi. Sen ten świadczy o doświadczaniu całkowitej bezradności i braku perspektyw na wyjście z sytuacji.

 
 

Tagi:

marzenie senne ,  sen ,  koszmarny sen , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz