Partner: Logo KobietaXL.pl

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z McMaster University w Hamilton w Ontario w Kanadzie wykazało, że niepokój i stres, które towarzyszą pandemii COVID-19, zmniejszyły prawdopodobieństwo, że ludzie będą angażować się w aktywność fizyczną, która może pomóc im w utrzymaniu zdrowia psychicznego. .

Wyniki badań pokazały też, że osoby, które pozostawały aktywne fizycznie podczas pandemii, zrobiły to przede wszystkim w celu utrzymania zdrowia psychicznego. Dla innych właśnie problemy ze zdrowiem psychicznym stały się przeszkodą w ćwiczeniach.

Główną autorką badania jest dr Jennifer Heisz, profesor w Katedrze Kinezjologii Uniwersytetu McMaster. Z jej obserwacji wynika, że wiele osób odczuwała tak duży niepokój związany z pandemią, że nie byli w stanie ćwiczyć. I chociaż ćwiczenia zmniejszają depresję, respondenci, którzy byli bardziej przygnębieni, byli mniej zmotywowani do aktywności, a brak motywacji jest objawem depresji.


Do badania naukowcy zebrali dane od 1669 osób. Ankieta składała się z kombinacji pytań wielokrotnego wyboru, jednokrotnego wyboru i pytań z krótką odpowiedzią, które obejmowały dane demograficzne każdej osoby, a także jej przeszły i obecny poziom aktywności fizycznej oraz przeszłe i obecne doświadczenia ze stresem, lękiem i depresją.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy zmniejszyli swoją aktywność aerobową i trening siłowy średnio odpowiednio o 22 i 32 minuty tygodniowo, w porównaniu z 6 miesiącami przed pandemią. Uczestnicy zgłaszali również dodatkowe 33 minuty siedzącego trybu życia dziennie.

Jeśli chodzi o przeszkody w wykonywaniu ćwiczeń, odsetek respondentów wymieniających następujące czynniki wzrósł o 6 - 41% w porównaniu z okresem sprzed pandemii.

niewystarczające wsparcie społeczne: 6%
brak motywacji: 8%
niepokój: 8%
brak dostępu do sprzętu do ćwiczeń: 23%
brak miejsca do ćwiczeń: 41%


Ci, którzy utrzymali swój zwykły poziom aktywności fizycznej, utrzymywali również dobrostan psychiczny. Ćwiczenia zmniejszały poziom stresu, łagodziły lęk, poprawiały sen i to motywowało do dalszych ćwiczeń.
Inne powody wykonywania ćwiczeń, istotne przed pandemią, stały się mniej ważne. Chodzi o utratę wagi, budowanie siły, przyjemność, cele związane z wyglądem.


Z badań wynika również, że osoby, które najbardziej zmniejszyły swoją aktywność fizyczną podczas pandemii, zmagały się najbardziej ze swoim zdrowiem psychicznym.

Autorzy badań wskazują na potrzebę motywowania ludzi do zwiększania aktywności fizycznej. Powinni oni też otrzymywać wsparcie psychologiczne i mieć dostęp do ćwiczeń, bo ruch może w dużym stopniu zapobiec kryzysowi zdrowia psychicznego podczas i po pandemii.

źródła https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0239244

https://www.medicalnewstoday.com

Tagi:

koronawirus ,  pandemia ,  ćwiczenia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: