Partner: Logo KobietaXL.pl

Poison Control to organizacja, która informuje o zagrożeniach związanych z zatruciami i toksycznymi substancjami. Dr Soloway podkreśla, że w ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych sprzedano wiele toksycznych produktów odchudzających. Ukryte składniki obejmowały leki pobudzające, przeciwdepresyjne, moczopędne, przeciwpadaczkowe i przeczyszczające. Ta lista obejmuje leki na receptę, leki dostępne bez recepty oraz leki, których sprzedaż w Stanach Zjednoczonych jest nielegalna.

W Polsce moda na różnorakie suplementy diety trwa niezmiennie od lat. Szczególnie chętnie sięgamy po te na odchudzanie, a dzięki wysyłkowym sklepom ściągamy je często z rożnych stron świata, kierując się modą i reklamą i wierząc, że stanie się cud.

 

Niestety, kupując suplementy z nieznanych źródeł, często narażamy się na niebezpieczeństwo. Dlatego Poison Control ostrzega i podaje listę składników, które mogą być groźne. Są to:

 

Sibutramina

Jest najczęściej występującym lekiem w suplementach odchudzających. Sibutramina jest środkiem pobudzającym i hamującym apetyt. Kiedyś była legalnie sprzedawana w USA. Badania wykazały jednak, że jest szkodliwa - osoby przyjmujące sybutraminę nie traciły dużo na wadze, ale miały zwiększone ryzyko nadciśnienia szybko tętno, zawał serca lub udar. Sibutramina została wycofana z rynku.

 

Fluoksetyna

Jest lekiem przeciwdepresyjnym na receptę; wiele osób zna go pod marką Prozac. Jest legalna tylko na receptę, ale znaleziono ją w suplementach diety na odchudzanie. Chociaż jest to ważny lek dla osób, które go potrzebują, ma szereg skutków ubocznych i nie powinna być spożywana jako suplement diety.

 

Fenoloftaleina

Jest środkiem przeczyszczającym. Została usunięta z listy bezpiecznych składników przez FDA w 1999 roku po tym, jak badania na zwierzętach wykazały, że może powodować raka. Przyjmowanie zbyt dużej ilości tego leku może spowodować biegunkę, utratę płynów i zaburzenia równowagi elektrolitowej we krwi.

 

Furosemid

Jest lekiem moczopędnym na receptę; wiele osób zna go pod marką Lasix. Diuretyki to leki pomagające organizmowi w usuwaniu nadmiaru płynów, np. u osób z niewydolnością serca. Przyjmowanie zbyt dużej ilości diuretyków nie odchudza, ale może spowodować utratę dużej ilości płynów. Może to powodować odwodnienie, osłabienie mięśni i zaburzenia równowagi elektrolitowej.

 

Fenytoina

 

 Jest lekiem na receptę stosowanym w leczeniu padaczki. Ma wiele skutków ubocznych, w tym zaburzenia rytmu serca, niedokrwistość czy problemy żołądkowe.

 

Oczywiście dodawanie leków na receptę do suplementów diety jest nielegalne – podkreśla dr Soloway. Nielegalne jest również wprowadzanie do obrotu produktu bez podania wszystkich składników. Ale część producentów suplementów stosuje takie praktyki, bo suplementy nie są tak kontrolowane jak leki.

 

Poison Control ostrzega, aby nie wierzyć w reklamowane środki. Utrata masy ciała bez diety i ćwiczeń jest dla większości ludzi niemożliwa. Gdyby istniała naprawdę skuteczna i łatwa metoda, wyniki zostałyby opublikowane w recenzowanych czasopismach.

Suplementy odchudzające, wraz z innymi rodzajami suplementów diety, są sprzedawane w Internecie, w sklepach i za pośrednictwem reklam telewizyjnych. Często są drogie. Konsumentom może być trudno odzyskać pieniądze, gdy produkt nie działa. Oszustwa związane z obiecywaną utratą wagi są główną przyczyną oszustw w Stanach Zjednoczonych

 

Stare powiedzenie świetnie odnosi się do reklamowanych suplementów na odchudzanie - jeśli coś wydaje się zbyt dobre, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest. Dla każdego, kto chce schudnąć, nadal obowiązuje stara rada: nie wydawaj pieniędzy na cudowne pastylki, a skonsultuj się z lekarzem.

źródło https://www.poison.org/articles/2013-jul/are-weight-loss-supplements-safe

Tagi:

suplementy diety ,  odchudzanie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót