Partner: Logo KobietaXL.pl

Pluskwica groniasta

Działanie lecznicze ma mieć ekstrakt z korzenia tej rośliny. Niektóre badania dowodzą, że zmniejsza on uderzenia gorąca nawet o 26%. Są jednak przesłanki sugerujące, że spożywanie pluskwicy groniastej może wywoływać skutki uboczne, np. uszkodzenie wątroby. Dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania tego specyfiku skonsultuj się z lekarzem.

 

 

Dzięgiel chiński

Zioło to jest podobne do naturalnego hormonu żeńskiego estrogenu. Uważa się, że jest skuteczne w łagodzeniu związanych z menopauzą uderzeń gorąca. Nie ma jednak badań, które potwierdzałyby takie działanie. Istnieją natomiast badania, których wyniki jednoznacznie wykazują, że dzięgiel chiński jest równie skuteczny w walce z objawami menopauzy co... placebo.

 

 

Koniczyna czerwona

Ekstrakt z tej rośliny zawiera substancje o nazwie izoflawony, które mają działać podobnie jak estrogen. Na sześć badań tylko jedno wykazało że suplementy te działają skuteczniej, niż placebo. Jednak inne z badań dowiodło, że koniczyna może korzystnie wpłynąć na obniżenie poziomu cholesterolu u kobiet w wieku po menopauzie.

 

 

Soja

Zawiera izoflawony o – jak się uważa – działaniu zbliżonym do estrogenu. Są one w również w tofu i mleku sojowym.
Żadne z przeprowadzonych na suplementach z soją badań nie dowiodło jednak, że wpływa ona na częstotliwość i nasilenie uderzeń gorąca związanych z menopauzą. Marne więc nadzieje, że suplementacja czy wprowadzenie do codziennej diety większej ilości produktów z soją pomoże złagodzić objawy menopauzy.

 

 

Olej z wiesiołka

Głównie olej z nasion wiesiołka dwuletniego. Jego składnikiem aktywnym jest kwas tłuszczowy omega-6 o nazwie „kwas gamma-linolenowy”. Przeprowadzone w 2009 roku badanie wykazało, że nawet spożywanie 8 kapsułek oleju z wiesiołka dziennie przez okres 6 miesięcy nie daje żadnych widocznych rezultatów w łagodzeniu objawów menopauzy.

 

 

Miłorząb japoński (gingko biloba)

Działanie lecznicze ma mieć wyciąg z liści miłorzębu japońskiego. Powszechnie stosuje się go na poprawę pamięci, koncentracji i polepszenie nastroju – co nie jest bez znaczenia również podczas menopauzy. Jednak dwa przeprowadzone w 2009 roku badania wykazały, że gingko biloba nie ma żadnego wpływu na funkcje poznawcze, a co za tym idzie - jego działanie polepszające pamięć lub nastrój jest co najwyżej znikome.

 

 

Chmiel

Istnieje tylko jedno wiarygodne badanie dotyczące wpływu 8-prenylnaringeniny (składnika chmielu podobnego do estrogenu) na organizm kobiet w wieku menopauzalnym. Badanie to wykazuje bardzo korzystne efekty w łagodzeniu uderzeń gorąca i innych objawów menopauzy. Inne badanie dowodzi, że ksantohumol (kolejny składnik chmielu) ma właściwości przeciwzapalne. Pozwala to przypuszczać, że chmiel może mieć dobroczynny wpływ na kobiety w okresie menopauzy.

 

 

Żeń-szeń

Wywodzi się z Azji i jest stosowany w medycynie od stuleci. Badanie przeprowadzone w 1999 roku wykazało, że 200 mg żeń-szenia dziennie poprawia nastrój i wpływa na dobre samopoczucie kobiet przechodzących menopauzę. Inne badanie udowodniło natomiast, że koreański czerwony żeń-szeń zwiększa popęd seksualny u pań w wieku menopauzalnym. Ale roślina ta może mieć również skutki uboczne, u niektórych osób przyczyniając się do problemów z sercem.

 

 

Dziurawiec

Dziurawiec pomaga wyleczyć łagodną depresję, jednak jego wpływ typowe objawy menopauzy (np. zaburzenia snu) nie jest do końca udowodniony. Jest jednak badanie, wykazujące, że kobiety wchodzące w okres menopauzy, które spożywały dziurawiec, cieszą się lepszym nastrojem i mają mniej problemów ze snem.


źródło webmd, 

Tagi:

menopauza ,  objawy menopauzy ,  zioła ,  suplementy diety , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz