Partner: Logo KobietaXL.pl

Jasna obwódka, która pojawia się wokół księżyca lub słońca to tak zwany efekt halo 22° – jedno ze zjawisk optycznych halo zachodzących w ziemskiej atmosferze. Występuje w postaci okręgu lub jego fragmentu o promieniu kątowym 22° częściej też wokół słońca, niż księżyca. Koło wewnątrz łuku halo jest ciemniejsze niż otaczające je niebo, a na zewnątrz łuku halo niebo jest jaśniejsze. Krawędź wewnętrzna jest lekko zabarwiona na czerwono, dalej kolor zanika, a zewnętrzna krawędź jest zabarwiona na niebiesko. Kolory zwykle są słabo zaznaczone lub niemal zupełnie niewidoczne. Halo 22° może wystąpić o każdej porze dnia oraz na każdej szerokości geograficznej, jest najczęściej występującym zjawiskiem wywołanym przez załamanie światła w kryształkach lodu w atmosferze ziemskiej.

 

Halo 22° powstaje, gdy powietrze zawiera miliony różnie zorientowanych kryształków lodu. Kiedy promień światła rozchodzi się (podróżuje) w powietrzu i napotyka kryształki lodu w atmosferze, część tego światła jest odbijana, to znaczy uderza w powierzchnię kryształu i kontynuuje podróż przez atmosferę. Kryształki lodu działają wtedy jak soczewka wytwarzająca pierścień księżycowy lub słoneczny.

 

Chmury wytwarzające efekt halo to:


Cirrus: to chmury uformowane wysoko w atmosferze (6-10 km wysokości). Są bardzo łatwe do zauważenia, ponieważ codziennie pojawiają się na naszym niebie. Zwykle bawimy się nimi w odgadywanie kształtów, ponieważ stale zmieniają się wraz z wiatrem. Zwykle ich pojawienie to oznaka, że pogoda się zmieni.


Altocumulus: są to chmury, które przemieszczają się w pośrednich warstwach atmosfery, tworząc płaszcze białych chmur o kulistym kształcie. Wysokość ich podstawy wynosi 3000 m, zawierają krople wody i mogą nawet tworzyć kryształki lodu, które będą powodować zjawiska halo księżycowego, halo słonecznego.

Powszechnie wiadomo, że widok księżyca otoczonego pierścieniem o czerwonawym odcieniu był w starożytności zapowiedzią burzy, tragedii i śmierci.
Efekt halo fascynował Majów, którzy byli wielkimi obserwatorami nieba i przypisywali każdemu zjawisku głęboką duchową istotę. Znali je jako „helon” i łączyli go z wielkimi katastrofami, które różnią się w zależności od koloru i rozmiaru.

Szare lub białawe helony były najbardziej łagodne, podczas gdy czerwono-kolorowe były najbardziej przerażające, ponieważ ostrzegały przed bezpośrednim zagrożeniem dla regionu, w którym się pojawiły. Im bardziej czerwony był krąg, tym gorsze przepowiednie mu towarzyszyły.

Helon pomiędzy niebieskim i zielonym, oznaczał, że deszcz nadejdzie natychmiast. Jeśli został podzielony na trzy pierścienie, można było to zinterpretować jako znak, że ludzie zaczną się dzielić i prawdopodobnie dojdzie do wojny wewnętrznej. I jeśli efekt halo pojawił się w ciągu siedmiu dni z rzędu, można było założyć, że cywilizacja przeżyje kryzys.

Możliwe, że według Majów, duchowe znaczenie aureoli było oznaką czasu transformacji dla Ziemi, bo aby zacząć budować od nowa, należało wszystko wyczyścić.

 

 

 

Odnosząc się do Biblii, efekt halo porównywany jest do symbolu tęczy, która była pierwszym znakiem wysłanym przez Boga ludziom. W historii Noego (Genesis, 9: 8-15), tuż po Wielkim Potopie, który zakończył życie na Ziemi, on i jego rodzina pozostali jedynymi ocalałymi.

Wówczas z Arki Noe wypuszcza białego gołębia, który powraca z gałązką oliwną na znak pokoju. Bóg zaś rysuje kolorowy łuk na niebie, tworząc sojusz:

Księga Rodzaju (Pierwsza Księga Mojżeszowa) :

„A oto znak przymierza. Kładę go pomiędzy mną a wami – i wszelką żywą istotą, która jest z wami – po wieczne czasy. Kładę mój łuk na obłokach; on będzie służył za znak przymierza pomiędzy mną a ziemię.”

Są więc tacy, którzy odnosząc się do biblijnego symbolu tęczy, efekty halo uważane za oznakę zmian i chociaż mogą ostrzegać przed zbliżającą się tragedią, zawsze będzie ona miała funkcję przywrócenia równowagi, aby ruszyć dalej.

Dlatego w ludowych wierzeniach aureole od dłuższego czasu są uważane za sygnał związany z katastrofami naturalnymi, takimi jak susze, powodzie i trzęsienia ziemi. Jednak te ciężkie czasy miną, a życie odrodzi się na nowo.

 

Jeszcze inna interpretację efektu halo stosuje hinduska astrolog dr Jayasree Saranathan. Jest ona naukowcem, pisarzem i astrologiem z doktoratem z astrologii. Jej obszary badawcze obejmują indologię, epopeję hinduistyczną, literaturę tamilską i astrometeorologię. Co według niej oznacza halo?

 

Jeśli aureola pojawia się 7 dni z rzędu, to zły znak dla całego kraju.

Jeśli aureola zmieni się na czerwonawy, może to zapowiadać niebezpieczeństwo dla całego miasta.

Podział aureoli na trzy różne kręgi interpretuje jako zagrożenie podziałami wewnętrznymi lub wojną wewnętrzną.

Jeśli aureola pojawi się na kilka godzin, przepowiednia mówi o śmierci tyrana lub ważnego władcy.

 

 foto facebook Anastasiya Stepanenko

 Jak interpretowali ostatni efekt halo Ukraińcy? Oto tłumaczenie tekstu, który pojawił się na zdjęciu:

 

To zjawisko nazywają „okiem naszej panny Marii”. Mówią że to zwiastuje nie zwykła, ale wielką zmianę. Sumerowie nazywali to zjawisko płaszczem Bogów, bronią nas więc nawet Bogowie

To znaczy, że my przeżyjemy, wskrzesimy nasz kraj i będziemy mieć moc. Nasze modlitwy i wiara pomogą nam i naszemu krajowi.

Tagi:

ukraina ,  wojna ,  biała magia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót