Partner: Logo KobietaXL.pl
Podobne artykuły:

Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Istnieje nieuzasadniony pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień – 13.10.1307 aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX wieku.

 

Piątek trzynastego uznawany jest za pechowy prawie w całej Europie. Nie lubią go Brytyjczycy, Francuzi, Portugalczycy, Polacy, Estończycy, Irlandczycy, mieszkańcy krajów Beneluxu i Skandynawii.

Sama pechowość trzynastki wywodzi się z numerologii , gdzie dwunastka traktowana jest jako liczba doskonała, a trzynastka jest jej zaprzeczeniem. Jako dowód doskonałości dwunastki podawano liczbę apostołów, znaków zodiaku, plemion Izraela wymienionych w Starym Testamencie, oraz liczbę godzin na zegarze. Boimy się trzynastki do tego stopnia, że w wielu samolotach nie ma trzynastego rzędu, w hotelach trzynastego piętra i pokoi o tym numerze. Podobno wiele firm notuje w 13 dniu miesiąca - a w połączeniu z piątkiem – jeszcze większe straty, gdyż ludzie unikają wtedy podróży czy podejmowania ważnych decyzji, planowych zabiegów operacyjnych itp.

Z różnych badań wynika, że w przesądy wierzy ponad połowa Polaków. Przenosimy je z pokolenia na pokolenie. Dawniej miały one pomóc zrozumieć nieznany świat, chronić przed złem. I choć żyjemy w czasach lotów kosmicznych czy internetu, nadal pukamy w niemalowane czy plujemy za siebie. Najbardziej znane przesądy, których się boimy to:

 

1. czarny kot przebiegający drogę - pech

 

2.13 dzień miesiąca, jeszcze gorszy 13 piątek

 

3. pęknięte lustro – 7 lat nieszczęścia

 

4.witanie się przez próg – przynosi pecha

 

5. rozsypanie soli – kłótnia

 

6. przechodzenie pod drabiną – nieszczęście

 

7. torebka położona na podłodze – uciekają pieniądze

 

8. spotkane zakonnice - pech

 

Tagi:

pech ,  13 piątek ,  piątek ,  przesąd ,  przesądy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót