Partner: Logo KobietaXL.pl

Można pójść na fitness po pracy, ale co zrobić jeśli chcemy zadbać o swój kręgosłup już podczas wykonywania obowiązków zawodowych?

"Większość osób z bólem pleców ma skłonność do wyłuskiwania jednej tylko przyczyny – coś co zrobili lub czego zaniechali, mówi Dr. Sheila Dugan, specjalista medycyny i rehabilitacji w Rush University Medical Center, USA. "Ale zazwyczaj składa się na niego wiele czynników jednocześnie”.

Z drugiej strony, dodaje, wiele prostych codziennych nawyków może zapobiec lub zminimalizować problem. Aby uniemożliwić występowanie bólu pleców lub złagodzić ból już doświadczany, Dr. Dugan sugeruje wprowadzenie następujących zmian:

• W pozycji stojącej, trzymaj plecy prosto, równomiernie rozłóż swój ciężar ciała na palce i pięty.

• Podnosząc coś, stań w lekkim rozkroku i zamiast zginać się w talii, zegnij kolana lub w biodrach trzymając plecy prosto;

• Podczas siedzenia upewnij się aby stopy były płasko na podłodze. Skrzyżowanie nóg wywiera nacisk na dolną część pleców.

• Podczas pracy przy komputerze, upewnij się, że ekran komputera jest na wysokości oczu, tak, aby nie wychylać podbródka do przodu lub do góry. Jeśli używasz laptopa, usytuuj go tak, aby ekran był na poziomie oczu i podłącz zewnętrzną klawiaturę i mysz, które pozwolą na prawidłowy kąt w łokciu podczas pracy (tj. 90 stopni).

• Nosząc torbę upewnij się że jej waga nie przekracza 10 procent wagi twojego ciała (na przykład jeśli ważysz 60 kg torba twoja nie powinna być cięższa niż 6 kg. Jeśli musisz przenieść torbę cięższą rozłóż jej zawartość tak aby najcięższe przedmioty były na dnie i co jakiś czas zmieniaj ramię na którym przewieszasz torbę w ciągu dnia.


Oprócz zastosowania powyższych nawyków, inne dobre strategie zapobiegawcze obejmują utrzymanie zdrowej wagi, nie palenie i wzmocnienie mięśni tułowia, które mogą zapobiec bólowi spowodowanemu wysiłkowi niektórych mięśni, które pracują podwójnie aby rekompensować słabość innych.

Dobrym rozwiązaniem jest „siedzenie aktywne”, bez podpórek z zachowaniem naturalnych krzywizn kręgosłupa i przy pracujących mięśniach. Od dawna uczę swoich pacjentów aktywnego siedzenia, tym bardziej, że istnieją już na rynku krzesła biurowe które wymuszają taką aktywną pozycję ciała - krzesła zdrowotne marki SpinaliS . Dzięki siedzisku umieszczonemu na sprężynie, krzesło cały czas utrzymuje ciało osoby siedzącej w ruchu, dostosowuje się non-stop do naszej pozycji utrzymując kręgosłup w naturalnej pozycji, zmusza mięśnie brzucha i pleców do ciągłej pracy. Więcej informacji na: www.krzesla-zdrowotne.pl

Tagi:

kręgosłup ,  ból kregosłupa ,  zdrowie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót