Partner: Logo KobietaXL.pl

Podczas bruksizmu dochodzi do znacznie silniejszego zaciskania szczęki niż ma to miejsce podczas jedzenia. Nieleczony bruksizm jest przyczyną silnych bólów głowy, problemów z kręgosłupem, słuchem oraz wzrokiem. Są też zmiany w jamie ustnej, zęby są starte, rozchwiane.

 

Główną przyczyną bruksizmu jest stres.

Bruksizm to schorzenie psychogenne, poprzez zaciskanie szczęki w nocy, rozładowujemy całe napięcie, które zebrało się w ciągu dnia. Na bruksizm cierpi już młodzież, a czasami nawet dzieci, choroba zatacza coraz szersze kręgi.

Zaciskanie szczęki nawet 10-razy silniej niż podczas jedzenia ma określone konsekwencje. Uszkodzone i starte zęby bolą podczas kontaktu z zimnymi, gorącymi czy kwaśnymi posiłkami. Zaczyna się ból stawów podczas ziewania, twarz robi się bardziej kwadratowa, bo rozbudowywane są mięśnie żwaczy. Pojawiają się zmarszczki na policzkach.

Choroba jest łatwa do rozpoznania, gorzej jednak ją leczyć. Czasami potrzebne jest współdziałanie kilku specjalistów, bo należy przede wszystkim szukać przyczyny choroby. Oczywiście wizyta u stomatologa jest niezbędna. Trzeba też pamiętać, że na bruksizm może mieć wpływ niedobór różnych minerałów, w tym głównie magnezu.

Lekarz musi uzupełnić niedobory szkliwa, aby nie dochodziło do dalszego zniszczenia i próchnicy zębów. To jednak nie wystarczy. Często pacjentom zalecane są szyny relaksacyjne, zakładane na noc. Wskazane jest masowanie policzków. Ostatnio używa się też botoksu, który wstrzyknięty w odpowiednie partie mięśni nie pozwala im na zaciskanie szczęki. Zastosowanie botoksu eliminuje też efekt kwadratowej szczeki i wyszczupla twarz.

Bruksizmu nie należy lekceważyć. Nieleczony może wręcz doprowadzić do złego odżywiania mózgu i rdzenia kręgowego. Wynika to z nieprawidłowego przenoszenia sił na tzw. sierp mózgu. Inne skutki to zniechęcenie, zmęczenie, przewlekłe migreny, bóle kręgosłupa szyjnego.

Tagi:

zęby ,  bruksizm ,  kręgosłup ,  szczęka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót