Partner: Logo KobietaXL.pl

Przy nadwyrężonych kolanach jest szereg ćwiczeń, których powinnaś unikać. Oto one:

1. SQUATY. Zwłaszcza jeśli wykonujesz je nieprawidłowo czyli np. twoje kolana podczas squatów wychodzą poza stopy. To powoduje wyjątkowe nadwyrężenie stawów dlatego tak ważne jest, abyś pamiętała o prawidłowej postawie podczas wykonywania tych ćwiczeń.

2. WYPADY DO PRZODU. Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj wypadów jest niebezpieczny dla naszych kolan, ale to, co przede wszystkim naraża je na kontuzje to sposób w jaki je wykonujemy. Podczas ćwiczeń nasze stopy nie powinny w żadnym wypadku znajdować się w pozycji na palcach, która podczas wypadów wywiera ogromny nacisk na rzepkę. Systematyczny nacisk wraz z upływem czasu może być bardzo niebezpieczny.

3. PLANKI. Podobnie jak w przypadku wymienionych już wcześniej ćwiczeń najważniejsza jest postawa. Jeśli jest prawidłowa, twoje ciało dzięki regularnym ćwiczeniom będzie smukłe i napięte, ale zła postawa przyniesie wyłącznie obrażenia i kontuzje. Im dłużej staramy się wykonywać planki tym nasze ciało jest bardziej zmęczone, wtedy zaczynamy uginać nasze kolana, a to właśnie nieprawidłowa postawa. Lepiej robić je krócej, ale więcej.

4. GŁĘBOKIE ROZCIĄGANIE. Chodzi o ten rodzaj rozciągania nóg, podczas którego siedzisz na ugiętej w kolanie jednej nodze, a rozciągasz drugą. Jeśli uwielbiasz się rozciągać wybieraj takie ćwiczenia, w których twoje kolana są wyprostowane, a ty swoim ciężarem dodatkowo ich nie nadwyrężasz.

5. BIEGANIE. Niestety będziesz musiała zapomnieć o maratonie. Tylko silne kolana mogą wytrzymać tak długi nacisk podczas wysiłku fizycznego. Bieganie będzie osłabiało twoje kolana i powodowało częste kontuzje i ból. Dodatkowo stan twoich kolan pogarszają: zbyt intensywne treningi, niewłaściwe buty do biegania oraz nawierzchnia, po której biegasz. 

Nie oznacza to jednak, że musisz o sportach na zawsze zapomnieć. Istnieją fantastyczne ćwiczenia, które możesz wykonać w domu, a które wzmacniają te mięśnie, które współpracują z kolanem. Dzięki tym ćwiczeniom wrócisz do sprawności.

Obejrzyj ten film,ćwiczenia pokazane są ze szczegółami. Wszystkie wykonujesz  po 15 sekund z 7 sekundowym odpoczynkiem. Zaczynasz od 10 powtórzeń, dochodzisz powoli do 30.

Leżąc na brzuchu z 1 kilogramowym obciążeniem - możesz do woreczka wsypać kilogram grochu, ćwiczenie powtarzasz 30 razy. Podobnie jak schodzenie ze stopnia - pamiętaj, aby stopa nie dotykała podłogi!

 

 

Tagi:

ćwiczenia ,  rehabilitacja ,  zdrowie ,  kolana ,  chore kolana , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót