Partner: Logo KobietaXL.pl

Skąd ta popularność? Trampolina to wspomnienie dzieciństwa, skakanie na niej daje dużo radości, a przy okazji trening jest naprawdę efektywny! 

 

Trampolina fitness – zalety treningu

 Trening na trampolinie daje rzeczywiście spektakularne efekty, oczywiście jeśli jest odpowiednio skomponowany i wykonywany regularnie. W trakcie zwykłych skoków do pracy zaangażowane są wszystkie grupy mięśniowe:

  • Mięśnie nóg,

  • Mięśnie pośladkowe,

  • Mięśnie brzucha i grzbietu,

  • Mięśnie ramion.

Co ważne, by utrzymać równowagę i bezpiecznie wykonywać skoki warto aktywizować również mięśnie głębokie, które powinny być napięte przez cały czas trwania trampolinowej aktywności. 

Trening na trampolinie jest doskonałym treningiem odchudzającym! W trakcie godzinnych podskoków spalisz nawet 800 kalorii. Jeśli ćwiczysz w domu i nie możesz liczyć na wsparcie trenera staraj się, by trening był energetyczny i ciekawy. Przeplataj ćwiczenia, rób różnorodne skoki, przeskoki i przysiady. Zaangażuj do pracy również ramiona. Włącz ulubioną, rytmiczną muzykę. Najlepsze rezultaty osiągniesz ćwicząc nie mniej niż 3 razy w tygodniu po około godzinie.  

 

Trampolina fitness pomoże Ci w uzyskaniu sylwetki, o której marzysz! Nie tylko zgubisz zbędne kilogramy, ale wizualnie poprawisz też jej wygląd: 

  • Ujędrnisz ciało,

  • Wysmuklisz sylwetkę. 

 

Trampolina doskonale sprawdza się w treningu cardio, ale możesz na niej wykonać również inne rodzaje ćwiczeń. Dzięki temu aktywność nie będzie nudna, a efekty o wiele lepsze.  

 

Na trampolinie możesz wykonać:

 Trening wzmacniający – Inaczej zwany treningiem izometrycznym. Polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni w trakcie ćwiczenia, dzięki czemu zwiększa się ich siła. W treningu wzmacniającym trampolina może być użyta np. jako mata w trakcie brzuszków lub platforma niestabilna do przysiadów. Użycie platformy destabilizującej sylwetkę zwiększa skuteczność ćwiczenia. Oprócz wykonywania głównego ruchu musisz skupić się bowiem na utrzymaniu równowagi i napiąć mięśnie stabilizujące sylwetkę.

 

Trening interwałowy – Intensywny i przeznaczony raczej dla osób bardziej zaawansowanych z lepszą kondycją. Polega na przeplataniu ćwiczeń o większej i mniejszej intensywności. Pozytywnie wpływa na poprawę wytrzymałości treningowej. Trampolina fitness będzie świetnym sprzętem do wykonania tego treningu. Skacz szybko i rytmicznie, a potem zejdź z trampoliny i zrób kilka przysiadów lub maszeruj, powtórz ten schemat kilka razy. 

 

Przeciwwskazania do treningu na trampolinie

 Intensywny trening angażujący do pracy całe ciało, oprócz wielu zalet, może również powodować niepożądane skutki. Warto pamiętać, że jumping fitness, czyli skakanie na jednoosobowej trampolinie (nie trampolinie ogrodowej) to program treningowy. By był bezpieczny należy go wykonać starannie, przykładając wagę do należytego wykonania ćwiczeń.

Jeśli nie masz pewności, że ten rodzaj treningu jest dla Ciebie bezpieczny skonsultuj się z trenerem, fizjoterapeutą lub lekarzem. 

 

Przeciwwskazaniami mogą być np. stany zwyrodnieniowe stawów i kości, choroby układu oddechowo-krążeniowego czy ciąża. Trening ten nie powinien, być również wykonywany przez kobiety po porodach. Mimo swojego zbawiennego wpływu na skuteczność procesu odchudzania, nie będzie odpowiedni dla osób borykających się ze zbyt dużą nadwagą.

 

Tagi:

ćwiczenia,  odchudzanie,  trampolina, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót