Partner: Logo KobietaXL.pl

Dzieje się zbyt wiele, by milczeć. Dlatego Krystyna Kofta powraca z nowym wydaniem pod nieco zmienionym tytułem „Gdyby zamilkły kobiety#nigdy”, by po 14 latach dopisać nowe refleksje i opisać nowe wyzwania, z którymi przyszło zmierzyć się kobietom w dzisiejszym świecie. Premiera już 15 maja.

Skąd bierze się cisza przy śniadaniu i zdawkowe rozmowy przy kolacji? Dlaczego w relacjach damsko-męskich pojawia się agresja, upokorzenie, zniewolenie? Jakich rodzajów przemocy i dyskryminacji doświadcza się w związkach i nie tylko? Próbując odpowiedzieć na te pytania w sposób wyczerpujący, a jednocześnie dowcipny, autorka powołuje się na badania współczesnych neurolingwistów i rozmyślania klasyków literatury. Nawiązując do Junga, Freuda, Simone de Beauvoir czy Becketta, w lekkim felietonowym stylu i z feministycznym zacięciem, opisuje wyzwania, które stają przed kobietami – matkami, żonami i obywatelkami – w czasach #MeToo czy Czarnego Protestu .

Krystyna Kofta nie boi się wyrażać swoich myśli. Stawia śmiałe tezy na temat mężczyzn, wychowywania dzieci, panoszących się stereotypów. Żąda od kobiet, by one też odważyły się mówić. By opowiadały o torturach fizycznych i psychicznych, które muszą znosić w życiu politycznym, małżeńskim czy zawodowym. By walczyły. Tylko żeby nie milczały! Bo kobiety nie mogą milczeć. I nie zamilkną. Nigdy.

 

krystyna koftaTytuł „Gdyby zamilkły kobiety#nigdy” prowokuje.
– Ach, jaki byłby spokój, gdyby wreszcie zamilkły! - żartuje pewien redaktor.
– Gdyby kobiety zamilkły, nie mógłby pan prowadzić tego programu, bo nie umiałby pan mówić – odpowiadam.
- fragment książki
Krystyna Kofta – pisarka, plastyczka i felietonistka. Od lat pisze cyklicznie felietony do „Twojego Stylu”. Zaangażowana w sprawy kobiet m.in. w akcję podpisania konwencji antyprzemocowej. Autorka m.in. powieści „Suki”, „Fausta”, „Wióry”, a także autobiografii „Kobieta zbuntowana”, „Monografia grzechów. Z dziennika 1978–1989” oraz wydanej niedawno „W szczelinach czasu. Intymnie o Peerelu". Od trzech lat zasiada w jury plebiscytu Superbohaterka Wysokich Obcasów. Odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis a także Orderem Polonia Restituta.
www.krystynakofta.pl

Tagi:

książka ,  Krystyna Kofta , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót