Partner: Logo KobietaXL.pl

Nowe obserwacje skłoniły naukowców do rozważenia możliwości, że obecny koronawirus stanie się nową sezonową chorobą, taką jak grypa i inne infekcje dróg oddechowych. Wynika to z obserwowanych trendów medycznych na półkuli południowej, gdzie liczba zachorowań na COVID-19 rośnie wraz ze zmianą pory roku i obniżeniem temperatur. Na półkuli południowej zima zwykle zaczyna się pod koniec czerwca, a temperatury już zaczęły spadać.

 

Jeśli ta teoria się potwierdzi, to powinniśmy również zacząć obserwować spadek liczby nowych przypadków koronawirusa u nas pod koniec wiosny. Niestety oznacza to również, że wirus może powrócić na półkulę północną ponownie następnej zimy. Co to oznacza dla ludzi i systemu opieki zdrowotnej w perspektywie krótko- i długoterminowej?

 

Coraz więcej niezależnych badaczy uważa, że ​​wirus, który powoduje COVID-19, może stać się sezonowy. Ekspert ds. chorób zakaźnych, dr William Schaffner ujawnił w oświadczeniu dla Healthline, że już jesienią, oprócz grypy i innych wirusów odpowiedzialnych za choroby układu oddechowego, wróci też koronawirus.

 

Pytanie brzmi: czy to możliwe? Czy nowy wirus może stać się nową, sezonową chorobą, z którą musimy walczyć? Odpowiedź niestety brzmi - tak, a historycy uważają, że stało się tak przecież znacznie wcześniej z wirusem grypy. Pierwsze wzmianki o grypie pochodzą z 1580 roku.

 

W porównaniu z innymi chorobami zakaźnymi, takimi jak kiła, gruźlica czy malaria, które znane już były w starożytnym Egipcie, a znaleziono je egipskich mumiach, pięć wieków grypy jest niczym i można powiedzieć, że to młoda choroba.

Pierwsze przypadki wirusa grypy odnotowano w Azji, a epidemia rozprzestrzeniła się w tym czasie w Europie, Afryce Północnej, a nawet w Ameryce. Chociaż nie znamy dokładnej liczby ofiar, ten pierwszy wirus grypy rzekomo zabił 8 000 osób w samym Rzymie.

 

Grypa stała się chorobą sezonową, z którą musimy walczyć każdej zimy, a wirus ciągle się zmienia. W niektórych latach jest łagodny, a w innych szczególnie zjadliwy, jak w przypadku hiszpanki w 1918 r. czy epidemii H1N1 w 2009 r. Dlatego możliwe jest, że nowy koronawirus stanie się nową i najgorszą wersją grypy.

źródło https://www.todo-mail.com/content.aspx?emailid=19132

 

Tagi:

koronawirus ,  grypa ,  epidemia ,  choroba , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: