Partner: Logo KobietaXL.pl

Rafał jest odpowiedzialny za pomoc ludziom i zwierzętom w leczeniu zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym.

Jest jednym z siedmiu głównych archaniołów i wraz z archaniołami Michałem, Gabrielem i Urielem, został wyznaczony do opieki nad Matką Ziemią. Należy do grona aniołów stworzonych przez Boga w pierwszym dniu tworzenia świata. I choć dziś Kościół aprobuje tylko trzech archaniołów, to w Bibliotece Watykańskiej jest bardzo stary kodeks hebrajski, w którym oprócz archaniołów Michała, Gabriela i Rafała wymienieni zostali również Uriel, Sealtiel, Jehudiel i Barachiel. Każdy z tych aniołów ma odpowiednio przypisaną główną cechę:

 

- Michał - zwycięski

 

- Rafał - lekarz

 

- Jehudiel - wynagradzający

 

- Gabriel - posłaniec

 

- Uriel - silny

 

- Barachiel - opiekun

 

- Sealtiel – wielbiący.

 

Te najważniejsze cechy determinują powołanie archaniołów i określają, na jakim polu mają zajmować się ludźmi.

 

Archanioł Rafał występuje w deuterokanonicznej Księdze Tobiasza.  Księgi deuterokanoniczne (wtórnokanoniczne), to termin używany w katolicyzmie i prawosławiu na określenie tych spośród ksiąg Pisma Świętego Starego Testamentu funkcjonujących w kanonie tych wyznań, a których nie zawiera Biblia hebrajska.

 

W Księdze Tobiasza, Rafał pod ludzką postacią, przybierając pospolite imię Azariasz, ofiarowuje młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Raga w Medii swoje towarzystwo i opiekę, chroniąc go przed demonami, a po powrocie uzdrawia jego ojca. Przeprowadza też Tobiasza szczęśliwie aż do Persji, gdzie mieszka krewny rodziny, który od starszego Tobiasza (ojca) pożyczył dużo pieniędzy. Archanioł Rafał nakłania krewnego by oddał dług, ale też oddał Tobiaszowi własną córkę Sarę za żonę, którą archanioł uwalnia od złych mocy. Po szczęśliwym zakończeniu podróży Rafał wyjawił młodzieńcowi i jego ojcu, kim jest: „Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański” (Tb 12,15).

 

Tobias and the Archangel Raphael returning with the Fish. Thomas Elsheimer/wikipedia domena publiczna

 

Stąd też min. wiemy, że tak naprawdę ludźmi opiekuje się siedmiu archaniołów, nie zaś trzech, jak dziś twierdzi Kościół. Archaniołowie przecież zostali stworzeni przez Boga, po to, aby stali się obrońcami człowieka i jego posłańcami. Są łącznikiem między światem ziemskim a niebem; w rzeczywistości mogą pomagać w różnych sytuacjach w naszym życiu, w zależności od tego, czego potrzebujemy – twierdzą ci, którzy zajmują się angelologią.

 

Rafał jest tym, który patronuje lekarzom i uzdrowicielom, pomaga ludziom w powrocie do zdrowia. Uczy nas, że uzdrowienie następuje, gdy następuje zmiana myśli, znika ograniczenie przekonań, uczuć, słów lub postaw opartych na strachu – twierdzą angelolodzy.

Rafael jest patronem chorych i szpitali, ponieważ jest aniołem, który przynosi ludziom uzdrawiającą energię Boga.

Przypomina, że ciało jest narzędziem, dzięki któremu dusza może ewoluować na ziemskiej płaszczyźnie i dlatego należy o nie dbać z wielką miłością. Jest także patronem niewidomych, farmaceutów, pielęgniarek, podróżników, emigrantów, pielgrzymów, uciekinierów, żeglarzy i policjantów.

 

Archangel Raphael with Bishop Domonte/Bartolomé Esteban Murillo/wikipedia free domain

Reprezentuje uzdrowienie i oczyszczenie duszy i ciała. Jest archaniołem nadziei i prawdy, aniołem uzdrawiania na wszystkich poziomach, fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym.
Jest również odpowiedzialny za moc widzenia i wizję prawdy. Reprezentuje aspekt Boga, który pomaga człowiekowi zachować równowagę emocji i zdrowie ciała.

Jest strażnikiem zielonego promienia, który jest kombinacją żółtego promienia mądrości i niebieskiego promienia wiary.
Wspiera nas i wstawia się, abyśmy mogli uwolnić się od naszej przeszłości i iść dalej drogą życia z nową wizją przyszłości, pełnej nadziei i regeneracji. Archanioł Rafał pomaga chorym w przejściu do nowego życia pełnego możliwości i osobistego rozwoju. Przybywa tu, aby nam pomóc, czeka na nasze prośby i nasze pozwolenie, wystarczy go wezwać. Warto więc prosi go o pomoc, gdy czujemy ból fizyczny, brak równowagi emocjonalnej lub pustkę w duszy. Bo, jak mówią angelolodzy - aby uzdrowić ciało, warto najpierw uzdrowić głęboko zakorzenione uczucia, które są przyczyną braku równowagi. Kiedy harmonia zostanie przywrócona w emocjach, ciało fizyczne również jej poszuka.

 

Archangel Raphael and Tobit/ Tycjan, wikpedia domena publiczna


Rafał dba również o małżeństwa i szczęście domu. Warto go więc prosić o wsparcie również wtedy, gdy w naszych rodzinach źle się dzieje.


Aby przywołać na pomoc archanioła Rafała można wykonać specjalny rytuał.
Należy mieć zieloną świecę i mieć na sobie coś zielonego. Na kartce spisujemy to, co wymaga szybkiego wyleczenia w ciele lub to, co nas dręczy i sprawia, że ​​cierpimy na dyskomfort na poziomie psychicznym lub emocjonalnym.
Kiedy już napiszemy swoją prośbę, musimy ją zwinąć w rulon i spalić papier płomieniem świecy, myśląc o archaniele Rafale i modląc się do niego. W modlitwie należy prosić Rafała, aby uwolnił nas od tego zła, które krępuje i ciemięży ciało, lub by dał siłę, aby można było cierpienia znosić z wielką cierpliwością.

 

Rytuały modlitewne do poszczególnych archaniołów są bardzo popularne w Ameryce Łacińskiej. Istnieje tam głębokie przekonanie, że można otrzymać konkretna pomoc od boskich opiekunów ludzi, pod warunkiem szczerej modlitwy oraz znajomości dnia, w którym należy zwracać się o pomoc. Do archanioła Rafała należy modlić się w czwartki.

Tagi:

anioł ,  archanioł ,  archanioł Rafał , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót