Partner: Logo KobietaXL.pl

Czy pamiętasz takie marzenie senne, które powraca wyjątkowo często w twoich snach? A może jest to osoba, której nie znasz? Wyjątkowe miejsce? Zdarzenie? Przedmiot? W moich snach bardzo często pojawia się ten sam pałac - nigdy nie widziałam go w rzeczywistości, ale lubię tam wracać, chociaż w snach dzieją się w nim różne dziwne rzeczy... 

Publikacje dotyczące reinkarnacji przekazują nam informacje o tym, że w umyśle człowieka są zapisane wspomnienia, wrażenia, emocje, ludzie, zwierzęta, a nawet rośliny z poprzednich wcieleń. Obrazy nakładają się na siebie dlatego nie zawsze są jasne i łatwe do zinterpretowania. Ich odbieranie jest związane z naszym stanem nieświadomym - kiedy śpimy.

Czy wierzyć w poprzednie wcielenia? To wciąż bardzo kontrowersyjny temat, mimo że zgłębiany przez kolejnych naukowców, badaczy, filozofów, psychiatrów, parapsychologów...

Doktor Ian Stevenson Przewodniczący Department of Psychiatry na University of Virginia w USA przez lata zajmował się zjawiskiem zwanym pamięcią poprzedniego życia, prowadził również badania dotyczące dzieci, które pamiętały i w sposób wyjątkowo dokładny relacjonowały zdarzenia ze swojego poprzedniego życia. To dzięki nim zyskał międzynarodowy rozgłos i uznanie, ale w swoich publikacjach wspominał również o przypadkach osób dorosłych, które opisywały swoje poprzednie wcielenia na podstawie zapamiętanych marzeń sennych. 

W mediach wciąż pojawiają się nowe informacje dotyczące dzieci, które pamiętają kim były przed swoimi ponownymi narodzinami, gdzie mieszkały, czym się zajmowały, a nawet jak zginęły. I chociaż wielu rodziców uznaje opowieści swoich pociech jako wymysł dziecięcej wyobraźni, to badacze zagadnień związanych z poprzednimi wcieleniami nie są tak sceptyczni. 


Doktor Ian Stevenson w swojej książce "Dwadzieścia przypadków wskazujących na reinkarnację" przedstawił właśnie takie przypadki. Podczas swojej pracy skupionej przede wszystkim na zagadnieniu reinkarnacji opisał prawie 3 tysiące takich przypadków. Nie twierdzi stanowczo, że przedstawione historie są dowodami na to, że reinkarnacja istnieje, ale daje nam coś tak niewiarygodnego, że skłania do myślenia. 

Nie tylko w religiach Dalekiego Wschodu wierzono w reinkarnację. Jej temat pojawia się w Starożytnej Grecji, w wierzeniach orfickich, afrykańskich, u pitagorejczyków, w spirytyzmie, platonizmie, kabalistyce czy niektórych odłamach chrześcijaństwa. Rozważania na jej temat w swoich archiwach prowadzili również m.in. Benjamin Fanklin, Immanuel Kant, Johann Wolfgang von Goethe.

Na temat związku snów z poprzednimi wcieleniami głos w dyskusji "zabrał" również Carl Gustaw Jung, który osobiście doświadczył serii snów związanych z reinkarnacją bardzo bliskiej mu osoby. W książce "Wspomnienia, sny, myśli" możemy przeczytać - "(...)niedawno nawiedziła mnie seria snów, które według wszelkiego prawdopodobieństwa opisywały proces reinkarnacji pewnej zmarłej znanej mi osoby. Niektóre aspekty tego procesu dawały się nawet prześledzić w rzeczywistości empirycznej, można to było stwierdzić z niemałym prawdopodobieństwem; w każdym razie nie dałoby się całkowicie zaprzeczyć ich autentyczności. Ale że nigdy dotąd nie oglądałem czegoś podobnego, przeto nie dysponuję żadną możliwością porównania, ponieważ zaś moja obserwacja ma charakter subiektywny i incydentalny, pragnę poprzestać na odnotowaniu tego faktu, nie wdając się w roztrząsanie jego treści. Muszę jednak przyznać, że w wyniku tego doświadczenia zacząłem widzieć problem reinkarnacji w nieco innym świetle, choć nadal nie mogę reprezentować określonego poglądu."

Cytat źródło: Jung C.G. (1993), Wspomnienia, sny, myśli

 Czytaj także Wejdź w swój sen

Tagi:

marzenia senne ,  poprzednie wcielenia ,  reinkarnacja ,  dzieci pamiętające poprzednie wcielenia ,  Ian Stevenson ,  Veni ,  Carl Gustav Jung ,  buddyzm ,  karma ,  sen , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót