Partner: Logo KobietaXL.pl
Karma to w buddyzmie, hinduizmie i religiach dharmicznych przyczyna – rozumiana w sensie prawa przyczyny i skutku. Ludzie wyznający hinduizm również często mówią, że karma jest zrobieniem złego uczynku, który trzeba odpracować albo zrobić coś dobrego w zamian. Bywa więc, że karma jest traktowana jako kara.
 
 
W buddyjskiej karmie dla odmiany, nie ma pierwiastka fatalistycznego. Buddyjskie prawo karmy opisuje, że działania, których rezultaty mogą przełożyć się na cierpienie w kolejnym wcieleniu, można zmazać przez inne działania jeszcze w tym życiu, a które w kolejnym wcieleniu przyniosą nam szczęście.
 
 
Filozoficzne wyjaśnienie karmy różni się pomiędzy religiami, jednak jej główna idea głosi, że teraźniejsze czyny tworzą przyszłe doświadczenia i przez to każdy jest odpowiedzialny za własne życie, cierpienie i szczęście, jakie sprowadza na siebie i innych.
 
Wiele osób cytuje więc znane powiedzenie o karmie, ale nie do końca rozumie jego sens. Karma jest zorientowana na przyczynę i skutek. Jest to suma działań człowieka w tym i poprzednich wcieleniach. Te działania wyznaczają zdarzenia, które przydarzą się w przyszłości.
 
 
Oto kilka podstawowych praw karmy. Pomogą one zrozumieć, dlaczego to, co dajemy, zawsze do nas wraca, według niektórych religii.
 
 
 
1. Nawet małe działania mogą wiele zmienić
 
 
Każda czynność ma znaczenie. Liczy się intencja z jaką wykonujemy określone działanie, intencja ma większe znaczenie niż większość ludzi zdaje sobie sprawę. Małe działanie wykonywane ze zła intencją może zainicjować niekorzystny przebieg wydarzeń w przyszłości.
 
 
2. Zawsze można stać się lepszym
 
Nawet jeśli nasze życie nie było wcale dobre, nie oznacza to, że takie musi pozostać. Nawet po latach czynienia zła, można zacząć czynić dobro.
 
 
3. Karma nie oznacza kary
 
Karma to znacznie więcej niż tylko kara, choć tak jest głównie kojarzona. Możemy również otrzymać pozytywną karmę. Karma jest częścią tego, jak postępujemy w życiu. Jeśli dajemy dobro, to ono do nas wróci.
 
 
4. Nie ma ludzi wolnych od karmy
 
Bez względu na to kim jesteś, czy masz władzę i pieniądze, nie łudź się, że prawo karmy ciebie nie dotyczy. Ona dotyka każdego człowieka i zawsze o sobie przypomni. Nic nie uchodzi bezkarnie.
 
 
5. Można zmienić złą karmę
 
Jeśli nawet masz złą karmę, to pracując nad sobą i dokonując pozytywnych zmian, możesz ją odwrócić.
 
 
6. Tylko my jesteśmy odpowiedzialni za naszą karmę
 
To my jesteśmy odpowiedzialni za karmę w naszym życiu. Jeśli mamy dobrą lub złą karmę, nie jest to niczyja wina, ale nasza własna. Nie obwiniaj nikogo innego za to, co cię spotyka.

Tagi:

buddyzm ,  hinduizm ,  karma ,  prawo karmy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót