Partner: Logo KobietaXL.pl

Сhemia dla dzieci — czy da się zaciekawić?

 

Dorosła osoba pownna zrozumieć teorię chemiczną, ale też może mieć z tym problem. Jak więc tłumaczyć chemię dziecku?

Zwykle dzieci lubią się uczyć przez rozrywkę, a w przypadku chemii nie trzeba nic wymyślać, bo wszystko już istnieje i z tego trzeba po prostu korzystać! Nazywa się to chemią eksperymentalną. Ona łatwo potrafi zaciekawić małych chemików, bo jej najważniejsza część odbywa się nie w zeszycie, lecz przed oczami. Najlepsze w tej wiadomości jest to, że takie eksperymenty można prowadzić w domu.

 

Jest kilka powodów, dla których chemia eksperymentalna jest łatwa do zrozumienia przez dzieci:

 

pamięć mechaniczna u dzieci jest bardziej rozwinięta, niż zapamiętywanie wiedzy teoretycznej;

każdy eksperyment jest dla dziecka czymś podobnym do czarowania. Dlatego rozmaite kolory i zapachy, które pojawiają się w wyniku reakcji, tak interesują dzieci;

wiedza jest prezentowana w „ukrytej” formie, dlatego w trakcie eksperymentów dzieci często nie wiedzą, że się uczą. 

 

 

chemia

 

Zabawy z chemią dla dzieci – czas na eksperymenty!

By nie męczyć się teorią i nie wymyślać nowych reakcji, najlepiej skorzystać z najprostszych i najciekawszych dla dzieci „badań”:

 

1. Erupcja mini wulkanu:

Dla prowadzenia eksperymentu będą potrzebne:

woda;

kwas octowy;

wodorowęglan sodu (soda oczyszczona);

łyżka;

kubek (najlepiej mały);

taca (najlepiej metalowa) albo talerz;

folia aluminiowa.

Ustalić kubek na środku waszej platformy. Kubek trzeba przylepić do talerza (można taśmą) i następnie pokryć folią talerz wraz z kubkiem. Przebić otwór w folii nad kubkiem i przymocować brzegi foli do krawędzi kubka. Teraz można zaczynać badania: do kubka wlewamy wodę, dodajemy trochę kwasu (musi go być zdecydowanie mniej!) i delikatnie wysypiamy dotąd kilka łyżek sody. W wyniku otrzymacie wyraźną eksplozję piany (dwutlenek węgla).

Dzieje się tak, bo kwas (ocet) „nie cierpi” zasady, czyli sody, te związki zawsze zawsze się kłócą, w wyniku czego i następuje reakcja. W eksperymencie można wykorzystać czerwony barwnik, jednak trzeba bardzo uważać z sodą i ilością „lawy”. Dlatego lepiej umieścić „wulkan” w misce.

 

2. Taniec kolorów:

Kolejny eksperyment wymaga od Was:

mały słoik;

trochę oleju (4 łyżki);

barwniki;

miska oraz łyżka/widelec.

Najpierw trzeba napełnić wodą prawie cały słoik. Po tym należy zmiksować olej z barwnikami i powoli dodać do wody. W wyniku uzyskacie niby kolorowe nitki, którymi będzie przepełniony Wasz słoik.

 

3. Tajemnicze pismo:

Jak przeczytać zaszyfrowany list? Potrzebujemy:

sok cytrynowy;

papier;

świeca;

patyczek (lub wieczne pióro).

“Zwilżyć” pióro sokiem cytryny i napisać coś na kartce. Za jakąś chwilę kartka ponownie zostanie czysta. By przeczytać tajemniczy list, warto podnieść go do światła świecy. Działa tak wysoka temperatura świecy na węgiel, który zawiera cytryna. Pod jej wpływem węgiel zaczyna nabywać zwykłego dla niego czarnego koloru.


chemia

 

Korzyści, osiągane przez eksperymenty

Po prowadzeniu tych najprostszych, lecz ciekawych badań, na pewno się przekonacie, że można zaciekawiać nauką. Zwykle w edukacji liczy się praktyka i korzyść w życiu codziennym. Dlatego prowadzenie zajęć praktycznych skutkuje zaangażowaniem dzieci i dobrymi wynikami. Jednak by pomyślnie prowadzić kolejne eksperymenty chemiczne, ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Dlatego takie zabawy muszą się odbywać tylko w obecności rodziców.

Chemia praktyczna daje dziecku następujące korzyści:

możliwość obserwowania zjawisk naturalnych;

rozumienie, jak działa świat;

rozwój kreatywności dziecka.

Chemia dla dzieci – doświadczenia i wiedza się przydają!

Taka opieka rodziców oraz nauczenie dziecka jest bezpośrednią inwestycją w jego przyszłość. Jego umiejętności w tej nauce będą ciągle rozwijać i jednego dnia ono może otrzymać szansę uczyć się w jednej z najlepszych szkół wyższych – Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczelnia Krakowska oferuje  wiele kierunków prestiżowych oraz gwarantuje jakość nauki.

 

chemia

Dlatego można śmiało powiedzieć, że jednym z najlepszych miast dla rozwoju naukowego jest Kraków. Jeśli chemia zaciekawi wasze dziecko od małego, będziecie mogli mu pomóc wybrać drogę życia (dobrzy nauczyciele chemii pod linkiem: https://buki.org.pl/korepetycje/chemia/krakow/). Wszystkie Wasze inicjatywy edukacyjne wspiera serwis poszukiwania korepetytora „Buki”, który zawsze jest gotów pomóc w wyborze jakościowego nauczyciela dla rozwoju waszego „szczęścia”.

Nauczanie dziecka chemii daje mu następujące przewagi w przyszłości:

rozumienie wielu dziedzin pokrewnych (biologia, medycyna);

szeroki wybór przyszłego zawodu;

zaawansowany poziom wiedzy jeszcze przed początkiem studiów.

Decydując na naukę chemii w Krakowie, warto wiedzieć, gdzie szukać najlepszych wykładowców, by dokonać poprawnego wyboru. W niektórych technikach (nr 3) i liceum(nr XXVI) działa Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie. Więcej możliwości rozwoju jest na studiach: studia chemiczne proponują Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Uniwersytet Pedagogiczny.

Tagi:

dziecko ,  nauka ,  zabawa ,  chemia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót