Partner: Logo KobietaXL.pl

- Powoli ruch wraca, ale tylko w weekendy – mówi Dorota Goliszek, właścicielka restauracji Stary Dom. - W ciągu tygodnia to nadal wymarłe miejsce.

W zapełnionych do połowy, zgodnie z restrykcjami hotelach, trudno znaleźć wolne miejsce. Turyści spragnieni wyjazdów zarezerwowali wszystko. Tłumów jednak nie ma, choć nie jest też pusto. Zamknięte restauracje zniechęcają wielu do jednodniowego wypadu. W zimie po spacerze chce się usiąść w ciepłym miejscu.

 

Dorota Goliszek - musimy wypraszać na dwór zjedzeniem, przykro

 

- Aż szkoda – mówi Dorota Goliszek. - W zeszłym tygodniu była piękna, mroźna pogoda. Przyszli do nas rodzice z małymi dziećmi. Stoły puste, a oni musieli obiad na zimnie spożywać. Nam trudno zrozumieć takie restrykcje. I tak po ludzku to dla nas bardzo przykre.

 

Stoły ogrodzone taśmą.

 

Restauracja pracuje dopiero trzeci weekend i trudno marzyć, że szybko odbije straty. Jej właścicielka mówi, że gdyby nie fakt, iż lokal należy do rodziny, już dawno musieliby ogłosić bankructwo. W innych lokalach podobnie – jedzenie wyłącznie na wynos, więc ławki oblężone. Ale w takich warunkach nawet najlepsza pizza nie ma takiego smaku, wszystko natychmiast stygnie.

Jedzenie tylko na wynos.

 

ławki oblężone przez jedzących turystów.

 

 

Na miejscowym targu może połowa sprzedających, choć tu też zawsze było tłoczno. Dla niektórych to ostatnie tygodnie ich pracy.

 

Na targu mniej handlujących.

 

Na targu mniej handlujących.

 

- Radni wymyślili przetargi na budki, niby, żeby uporządkować targowisko – mówi nam jedna z handlujących. - Ja tu od lat w weekendy przyjeżdżam, ale nie stać mnie na czynsz od 3 tysięcy złotych netto miesięcznie. Zdarza się, że są dni, że nie utarguję złotówki. A w lockdownie sytuacja jest jeszcze gorsza.

 

To, że ludzie znowu napływają do Kazimierza jednak wszytskich bardzo cieszy. W galeriach słyszymy, że w weekendy znowu coraz więcej turystów. A jest co oglądać i co kupić. Od pamiątek za grosze po prawdziwe dzieła sztuki. Cieszą oko przed jedną z galerii rzeźby Alexa Johansona.

 

Niesamowite rzeźby Alexa Johansona

 

W środku prawdziwe perełki. Można chodzić, podziwiać, ogrzać się przed dalszym spacerem, bo jako się rzekło, nie ma gdzie w środku usiąść z kubkiem czekolady czy herbaty w ręku.

 

Oskar Kosowski - marzy się nam ruch sprzed lockdownu.

 

- Gdyby ruszyły restauracje ruch byłby znacznie większy – mówi Oskar Kosowski, współorganizator zwiedzania Kazimierz Nocą. - Nasza działalność ma inny charakter. Chodzimy w małych grupach do wąwozów z pochodniami. Oprowadzamy też po Kazimierzu. Są chętni, ale oczywiście nie ma porównania do czasów przed lockdownem.

 

Po trzech godzinach spaceru zbieramy się do domu. Choć chciałoby się właśnie teraz wejść choćby do kawiarni.

 

Magdalena Gorostiza

 

 

 

Tagi:

koronawirus ,  pandemia ,  Kazimierz Dolny , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót