Partner: Logo KobietaXL.pl

Mimo powszechnego przekonania, że stajemy się coraz bardziej otwarci, bo np. chętnie dzielimy się wydarzeniami ze swojego życia za pośrednictwem mediów społecznościowych, problem nieśmiałości nadal pozostaje aktualny.

 

Dla jednych nieśmiałość to cecha, którą udaje im się przezwyciężyć wraz z wiekiem, ale innym wciąż utrudnia funkcjonowanie w dorosłym już życiu. Przyczyn, które wpływają na to, że czujemy się onieśmieleni możemy szukać m.in. we własnej samoocenie czy wzorcom rozpowszechnianym przez media. Aby zniszczyć barierę wstydu należy uświadomić sobie, że wszystko zaczyna się w głowie i pamiętać o swojej wartości.

 

Polub siebie

 

Akceptacja samej siebie odgrywa bardzo ważną rolę w postrzeganiu własnego życia i otoczenia. Niestety kult kobiet o idealnym wyglądzie, odnoszących same sukcesy i zarabiających krocie wpływa na to, że nie doceniamy tego, co osiągnęliśmy, a wręcz mamy poczucie, że nasze życie jest pasmem porażek i rozczarowań.

 

Pierwszym krokiem, aby to zmienić jest zadbanie o dobre samopoczucie, dlatego otaczaj się dobrymi i pozytywnymi ludźmi i często spotykaj z przyjaciółmi. Skupiaj się na swoich zaletach i talentach, które możesz rozwijać, a nie na rozmyślaniu o tym, czego nie potrafisz. Ludzie, którzy umieją docenić swoje mocne strony są częściej zadowoleni, a ich poziom satysfakcji z życia wzrasta, a to z kolei przekłada się na swobodę i spokój w kontaktach z innymi.

 

Praktyka czyni mistrza

 

Wykorzystuj codzienne sytuacje, aby ćwiczyć relacje z innymi. chociaż dla wielu osób może wydawać się to banalne, dla tych którzy mają poważne problemy z nieśmiałością, może okazać się to bardzo pomocne w drodze do sukcesu. Przełam się i spróbuj porozmawiać z kimś kto np. pyta Cię o drogę, zatrzymuje Cię gdy idziesz do pracy, aby przedstawić Ci akcję społeczną w ramach, której prosi o twój podpis. To doskonała okazja, aby zadać pytania i tym samym przełamać barierę. Łatwiej Ci będzie podjąć taką próbę, jeśli zwalczysz przekonanie, że wszyscy wokół skupiają się właśnie na tobie oraz oceniają to co mówisz. To mylne uczucie, które dodatkowo potęguje niepewność i onieśmielenie. Pamiętaj, że umiejętność nawiązywania kontaktu z innymi można doskonalić. Jednak, aby to zrobić trzeba przestać narzekać i ruszyć do działania. Wszystko zależy od Ciebie!

<

Karolina Cwalina - PCC ICF, life&business coach

 

Tagi:

psychologia ,  nieśmiałość ,  coach ,  Karolina Cwalina , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: