Partner: Logo KobietaXL.pl

Pewnie każda z nas, będąc dzieckiem czy nastolatką marzyła, że w przyszłości spotka nie tylko księcia z bajki na białym koniu, ale także prawdziwą przyjaciółkę od serca. Kobiety szukają takiej bratniej duszy. Lubimy ze sobą rozmawiać, nie chodzi tylko o plotkowanie, ale też rozmawianie o swoich uczuciach i problemach. Potrzebujemy kogoś, komu będziemy mogły się wygadać, kto pomoże i doradzi, nawiązujemy więc bliższy kontakt z najlepszą koleżanką z pracy czy ze szkoły. Po jakimś czasie okazuje się, że możemy wzajemnie na sobie polegać i tworzy się między nami bliższa więź – nazywana przyjaźnią.

Posiadanie przyjaciółki jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia. Chodzi przede wszystkim o zdrowie psychiczne. Kiedy mamy przy sobie bliską osobę, do której możemy przyjść z każdym problemem lub przyjechać zapłakane w środku nocy, a ona nas wysłucha i doradzi, czujemy, że nie jesteśmy same. Wsparcie bliskiej osoby często zmniejsza poziom stresu.
To właśnie przyjaciółka każe nam pójść do lekarza, kiedy źle się czujemy. Zasugeruje, że powinnyśmy zrzucić kilka kilogramów, ale jednocześnie czujemy z jej strony pełną akceptację dla tego, jakie jesteśmy.

Nigdy nie jesteśmy same. Mamy osobę, z którą lubimy spędzać czas, pójść do kina czy na zakupy, wspólnie się śmiać czy głośno śpiewać stare piosenki aż do zdarcia strun głosowych. Nie musimy nikogo udawać. Kiedy nagle wszystko zaczyna nam się komplikować, obok stoi przyjaciółka, która dobrym słowem i radami zaczyna układać rozwalone klocki znowu w całość. Jak poradziłybyśmy sobie bez niej? Z pewnością byłoby bardzo trudno. Trzeba się zatem postarać, aby tę relację utrzymać.

W przyjaźni zazdrość, zawiść czy egoizm nie są mile widziane. Co więcej, mogą być dla niej niszczące. Zdarza się, że u jednej świetnie się układa, dostaje awans w pracy, znajduje miłość, kiedy ta druga właśnie zerwała z chłopakiem, a w pracy czuje się niedoceniona. Jest to przykład bycia na różnym etapie życia, który może oddalić, ale nie musi. Trzeba wyzbyć się niszczących emocji. Obie strony muszą wykazać się empatią i zrozumieniem dla drugiej osoby. Cieszyć się z sukcesów i pomagać na życiowym zakręcie.
A co jeśli próbują nas poróżnić osoby trzecie? Najlepiej postawić na istotną w przyjaźni szczerość. Powiedzieć sobie, bez owijania w bawełnę, co się dzieje i mieć oczy szeroko otwarte. O utrzymanie przyjaźni też czasami trzeba powalczyć, dobrze jest wtedy przypomnieć sobie ile można stracić.
Wszyscy jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy. Przyjaciółka też czasami może nas zranić słowem lub po prostu zawieść. Ważne jest, aby umieć zapomnieć wyrządzoną krzywdę. Wybaczyć, bo przecież nikt nie jest idealny.

Niełatwo jest znaleźć przyjaciela. Osobę, z którą możemy podzielić się każdą myślą, nawet tą najbardziej irracjonalną. Kogoś godnego zaufania, komu bez cienia wątpliwości powierzymy wszystkie sekrety i wiemy, że są one bezpieczne. Oddanego człowieka, który znajdzie dla nas czas, nie mając go nawet dla siebie. Kogoś, kto stanie na głowie, żeby nam pomóc. Nawet w środku nocy możemy go wyrwać z głębokiego snu i wiemy, że zjawi się u nas za 5 minut. Prawdziwa przyjaciółka to pewniak, więc warto postarać się, aby tę przyjaźń utrzymać.

Magdalena Nowak

Tagi:

psychologia ,  kobieta ,  przyjaciółka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: