Partner: Logo KobietaXL.pl

Niedawno pisaliśmy o tym, w jaki sposób oceniamy niewierność partnera, dlatego warto przyjrzeć się własnemu podwórku. W lipcu zeszłego roku Centrum Badań Opinii Społecznej zapytało reprezentatywną próbę  1080 Polaków o ich doświadczenia z romansowaniem i zdradą.

Chociaż Polacy chcieliby myśleć o sobie jak najlepiej, prawda jest dość brutalna, aniołami nie jesteśmy. Wśród ankietowanych 48% zna kogoś kto angażuje się we flirt mimo pozostawania w stałym związku, natomiast 38% osób przyznaje, że w ich otoczeniu pojawiają się osoby idące o krok dalej.

Mimo tak uważnych obserwacji bliskiego nam otoczenia, przyznanie się do romansu lub zdrady, nawet w anonimowym badaniu, nie przychodzi nam łatwo ze względu na moralny charakter ocenianego zachowania. Dyskomfort oraz wstyd to czynniki, które mogły powstrzymywać badanych od udzielania prawdziwych odpowiedzi zgodnie z efektem społecznych oczekiwań.

Okazuję się, że na zdradę lub romans częściej decydują się mężczyźni i co ciekawe, ale niekoniecznie pocieszające, mają też więcej odwagi aby się do niej przyznać (22% przyznających się mężczyzn vs 7% przyznających się kobiet).

Problem romansowania dotyczy przede wszystkim ludzi młodych (25-34 lata), rzadziej praktykujących religijnie, żyjących w dużych miastach, wykształconych o lewicowej orientacji politycznej. Do zdrady lub romansu częściej przyznaje się kadra kierownicza, specjaliści wyższego szczebla i pracownicy biurowi, rzadziej rolnicy, renciści, emeryci oraz gospodynie domowe.

 

                  Jak żyć po zdradzie?

 

Najwięcej osób przyznających się do romansu odnotowano w województwach pomorskim, śląskim oraz opolskim, a najmniej w lubuskim i świętokrzyskim.

Osoby z którymi zdradzamy swoich partnerów poznajemy najczęściej w pracy (38%) oraz w kręgu znajomych (25%). Uczelnia, bary, internet czy wakacje były wskazywane przez respondentów zdecydowanie rzadziej.

Trwałość romansu, co dość oczywiste, jest raczej znikoma. Większość badanych, którym zdarzył się skok w bok, 85% deklarowała, że była to relacja o charakterze przelotnym lub raczej przelotnym.

Jeżeli chodzi o karę, jaka spotyka niewiernych partnerów, to według deklaracji badanych osób jest raczej niewielka. Konsekwencje w postaci rozpadu związku, dezaprobaty osób trzecich lub po prostu ujawnienia romansu dotyczą tylko jednej czwartej zdradzających partnerów.

Konrad Bocian https://badania.net/jak-romansuja-polacy/

Tagi:

zdrada ,  związek ,  psychologia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót