Reklama:
Reklama:

Dotyk matki to najważniejszy element rozwoju w życiu dziecka. Uczucie bezpieczeństwa wywołane jego wpływem pozwala małemu badaczowi eksplorować otaczający go świat. Niestety niepohamowana ciekawość prowadzi do sytuacji niebezpiecznych dla malucha. Na szczęście w jego pobliżu jest mama, która koryguje ryzykowne zachowania. W dorosłym życiu musimy radzić sobie sami, gdy siła matczynego dotyku, pcha nas w ramiona nieodpowiedzialnych zachowań.

Jonathan Levav i Jennnifer Argo wykazali, że lekkie trwające jedną sekundę klepnięcie w tył ramienia, prowadzi do podejmowania ryzykownych decyzji finansowych. Co ciekawe osobą dotykającą musi być kobieta.

W pierwszym badaniu zadaniem 67 osób było podjęcie 14 hipotetycznych decyzji polegających na wyborze bezpiecznej wypłaty pieniędzy lub większej nagrody z 50% szansą na jej zdobycie. Podczas tłumaczenia instrukcji pomocniczka badaczy, dotykała cześć z uczestników lekko w tył ramienia i nie trwało to dłużej niż jedną sekundę. Grupa kontrolna nie była dotykana. Po tym zabiegu badani na osobności dokonywali wyborów.

Zgodnie z przewidywaniami psychologów osoby z grupy dotyku pod jego wpływem istotnie częściej wybierały ryzykowną opcję zdobycia nagrody w porównaniu do grupy kontrolnej. Aby ustalić czy męski dotyk działa podobnie w kolejnym eksperymencie część osób dotykana była przez mężczyznę, a pozostała przez kobietę.

Lekki dotyk w ramię wywołuje łagodne uczucie wsparcia (Burgoon, 1991) oraz relaksacji (Burgoon, Walther, Baesler, 1992), co może być utożsamiane z pozostałościami po opiekuńczym dotyku matki.

Dodatkowo badanych podzielono ze względu na rodzaj dotyku. Było to klepnięcie w ramię, uściśniecie dłoni lub jego całkowity brak. Tym razem 105 uczestników otrzymało 5 dolarów kanadyjskich, które mogli zainwestować na giełdzie. Do wyboru mieli opcję bezpieczną, która gwarantowała 4% zwrot inwestycji lub ryzykowną, która charakteryzowała się niepewnym zyskiem. Na koniec badani oceniali za pomocą kwestionariusza stopień w jakim czują się bezpiecznie.

Okazało się, że rodzaj dotyku miał znaczenie tylko w przypadku gdy dotykającym była kobieta. Badani ryzykowali na giełdzie więcej pieniędzy gdy dotkani byli w ramię w porównaniu do grupy uścisku dłoni oraz kontrolnej. Mało tego uczucie bezpieczeństwa zależało od tego jak byli dotykani. Uczestnicy najbezpieczniej czuli się po klepnięciu w ramię, w drugiej kolejności gdy pomocniczka uścisnęła im rękę, a najmniej gdy dotyk nie wystąpił.

W ostatnim badaniu autorzy postanowili potwierdzić swoje przypuszczenia jakoby dotyk fizyczny wiązał się z uczuciem bezpieczeństwa, a tym samym pozwalał na podejmowanie ryzykownych decyzji finansowych.
W pierwszej kolejności manipulowano poczuciem bezpieczeństwa 80 uczestników. Jedna grupa pisała esej o tym jak czuła się bezpieczna i wspierana w życiu, a druga o braku wsparcia i samotności. Później część badanych podobnie jak w poprzednim eksperymencie inwestowała pieniądze, po tym jak została klepnięta w ramię przez kobietę. W przypadku reszty osób dotyk nie wystąpił.

W 1958 roku Harry Harlow wykorzystał rezusy do badań nad konsekwencjami społecznej izolacji.

Wyniki wykazały tylko jedną zmianę: osoby, które nie zostały dotknięte i pisały esej o poczuciu niebezpieczeństwa ryzykowały istotniej mniej pieniędzy niż grupa dotykana. Uczestnicy, którzy byli dotykani oraz opisywali sytuacje bezpieczeństwa, inwestowali taką samą ilość pieniędzy jak grupa pisząca o braku wsparcia. Natomiast poczucie bezpieczeństwa uczestników odzwierciedlało zainwestowane przez nich kwoty. Najmniej bezpiecznie czuły się osoby niedotykane, które pisały o braku bezpieczeństwa.

Wyjaśnienie uzyskanych efektów jest niesamowicie przejrzyste i swoje korzenie bierze w momencie narodzin. Doskonale udokumentowane przypadki sierot z II Wojny Światowej jednoznacznie pokazały jak ważny dla zdrowia psychicznego dziecka jest matczyny dotyk (Bowlby, 1951). Podobne zjawisko zaobserwowano także w przypadku sierot małp, które chętniej przebywały z pluszową matką do której mogły się przytulić niż drucianą, nawet gdy ta posiadała butelkę z mlekiem (Harlow, 1958).

Dzięki tym odkryciom badacze założyli, że poczucie bezpieczeństwa powstaje w wyniku matczynego dotyku, który zachęca dzieci do akceptowania ryzyka związanego z eksploracją nowych i nieznanych rzeczy. Poza tym, we wcześniejszych badaniach udowodniono, że lekki dotyk w ramię wywołuje łagodne uczucie wsparcia (Burgoon, 1991) oraz relaksacji (Burgoon, Walther, Baesler, 1992), co może być utożsamiane z pozostałościami po opiekuńczym dotyku matki.

Badanie Levav i Argo jednoznacznie pokazują, że minimalny kontakt fizyczny może mieć ogromny wpływ na nasze zachowanie i sposób w jaki podejmujemy decyzje. Mało tego niezauważalny dotyk kobiety prowadzi do preferowania ryzykownych rozwiązań i prawdopodobnie nie dotyczy to tylko domeny finansowej. Wystarczy pomyśleć o wszystkich pięknych hostessach pracujących w kasynach, które za plecami graczy roznoszą drinki.

 

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Levav J, & Argo JJ (2010). Physical contact and financial risk taking. Psychological science : a journal of the American Psychological Society / APS, 21 (6), 804-10 PMID: 20554603
 
 

Tagi:

psychologia,  ryzyko,  dotyk matki,  matka, 

Loading...

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:

  • Komentarz od: ~seo   zgłoś nadużycie  

    Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin seo http://www.SEORankingLinks.com/

Powrót
Reklama:
Wyszukiwarka
Reklama:
Najnowsze
Reklama:
Reklama:
Newsletter
zapisz
Reklama:
Reklama:
Loading...
Reklama: