Partner: Logo KobietaXL.pl

„Magia” Bożego Narodzenia od wieków jest powszechnym zjawiskiem, opisywanym jako uczucie radości i nostalgii połączone ze skojarzeniami z radością, prezentami, zachwycającymi zapachami i obfitymi ilościami dobrego jedzenia. Nie wiadomo jednak, gdzie w ludzkim ciele przebywa ten „duch Bożego Narodzenia” i jakie mechanizmy biologiczne są w niego zaangażowane. Naukowcy z Kopenhaskiego Uniwersytetu w Danii postanowili spróbować zlokalizować „ducha” Bożego Narodzenia w ludzkim mózgu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), a wyniki badań opublikował prestiżowy British Medical Journal.

Od momentu powstania we wczesnych latach dziewięćdziesiątych fMRI odgrywa kluczową rolę w badaniach neuropsychologicznych lokalizujących ośrodki emocjonalne i funkcjonalne w ludzkim mózgu. Uczucia, takie jak radość, smutek i wstręt, zostały wyizolowane w pewnych obszarach mózgu. Naukowcy z Danii zastosowali podobną technikę, porównując grupę ludzi, którzy obchodzili Boże Narodzenie od młodości, z grupą, która nie ma tradycji bożonarodzeniowych. Badanym pokazywano obrazy związane ze świętami i badano reakcje mózgu na ich widok. Okazało się, że brak reakcji pozytywnych na obrazy związane ze świętami był podobny zarówno w grupie, która od lat obchodziła święta jak i w tej, która świąt nie obchodziła.

Naukowcy szacują, że na całym świecie miliony ludzi ma niedobory „magii” Bożego Narodzenia, nawet po wielu latach obchodzenia Bożego Narodzenia. Umiejscowienie „ducha” Bożego Narodzenia w naszych mózgach może również przyczynić się do bardziej ogólnego zrozumienia roli mózgu w świątecznych tradycjach kulturowych.

Wniosek z badań wypływa taki, że nawet jeśli ktoś został wychowany w tradycji bożonarodzeniowej, wcale nie musi świąt lubić. Decyduje o tym wyłącznie jego mózg.


źródło https://www.bmj.com/content/351/bmj.h6266

Tagi:

święta,  Boże Narodzenie, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót