Partner: Logo KobietaXL.pl

Mowa o lukrecji. Rosnie praktycznie na wszystkich kontynentach. W Starożytnym Rzymie, na Bliskim Wschodzie i później w Europie wykorzystywana była jako roślina medyczna i spożywcza lukrecja gładka G. glabra. Zastosowanie lokalne w lecznictwie miały także G. lepidota (w Ameryce Północnej) i G. uralensis (w Chinach).

 

I jak donoszą oficjalne strony chińskiego rządu skuteczność lukrecji we wspomaganiu leczeniu koronawirusa jest niezaprzeczalna.
 
 
- Glicyryzyna, jeden ze składników aktywnych lukrecji , sprzyja gromadzeniu wody w organizmie. Z tego powodu lkrecja gładka była stosowana już przez rzymskich żołnierzy do zmniejszania pragnienia - mówi Marcin Stefański z Ziołowego Pogotowia. - Badania dowodzą, że glicyryzyna hamuje replikację koronawirusów i HIV. Badano potencjał przeciwwirusowy ribawiryny, 6-azaurydyny, pirazofuryny, kwasu mykofenolowego oraz glicyryzyny. Okazało się, że to właśnie glicyryzyna jest najbardziej aktywna w hamowaniu replikacji koronawirusa wywołujacego SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej).
 
 
Glicyryzyna posiada wysoką selektywność wobec wirusa. Poza hamowaniem replikacji glicyryzyna hamuje absorpcję i penetrację wirusa do komórek. Mechanizm działania nie jest do końca znany, wiadomo jednak że obejmuje wpływ na komórkowe szlaki sygnalizacyjne oraz pobudzenie syntazy tlenku azotu i jego produkcję przez makrofagi.
 
 
Tlenek azotu hamuje replikację różnych wirusów. Glicyryzynę powinno się stosować krótkotrwale, przy długim stosowaniu mogą wystąpić działania niepożądane takie jak nadciśnienie i obniżone steżenie potasu we krwi – informował dr farm. Radosław Ekiert, Kierownik Działu Rozwoju i Produkcji marki Herbapol.
Obecnie naukowcy sugerują stosowanie korzenia lukrecji jako sposobu na zwiększenie odporności immunologicznej przeciwko infekcji COVID-19.
 
 
 
 
- Mimo swoich fantastycznych wyników w zwalczaniu koronawirusa należy pamiętać że lukrecja jak każda lecznicza roślina ma swoje przeciwskazania - ostrzega Marcin Stefański. - Oto one. Dlatego nie wszyscy mogą sięgać po lukrecję.
 
 
 
 
Przeciwwskazania:
 
  • Lukrecji nie można stosować przy chorobie wątroby połączonej z zastojem żółci, marskości wątroby, nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach równowagi wodnoelektrolitowej (np. hipokaliemii), niewydolności nerek.
  • Należy pamiętać że lukrecja podnosi ciśnienie
  • Lukrecji nie należy stosować w ciąży i w czasie laktacji.
  • Produktów na bazie tego zioła nie należy podawać dzieciom poniżej 5 roku życia.
  • Osoby z chorobami przewlekłymi i zażywające regularnie leki, przed spożyciem zioła powinny skonsultować się z lekarzem.
  •  Lukrecji nie można łączyć z lekami moczopędnymi, antyarytmicznymi i sterydowymi.
  • Produktów zawierających lukrecję nie należy spożywać dłużej niż 4 tygodnie.
  • Zbyt długie lub zbyt częste ich spożywanie może doprowadzić do arytmii serca, zatrzymania płynów lub podwyższenia ciśnienia.
  • Dodatkowo lukrecja może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, obniżając znacznie poziom potasu (może to doprowadzić do hipokaliemii).

Jeśli jednak nie cierpicie na poważne schorzenia, możecie korzystać z dobrodziejstw chińskiej medycyny i pić lukrecjową herbatkę.

Aby przygotować odwar, wystarczy zalać pół łyżki korzeni lukrecji (ok 3,5 g) szklanką zimnej wody, a następnie gotować powoli pod przykryciem 5-7 minut. Następnie odwar należy odstawić na 10-15 minut do przestudzenia i przecedzić. Świeży i ciepły odwar zaleca się pić 2 razy dziennie.

 
 
 
 
 

Tagi:

koronawirus ,  lukrecja , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz